RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kandydat na szefa CIA z jednogłośnym poparciem Senackiej Komisji Wywiadu

William Burns to były ambasador USA w Rosji (fot. PAP/EPA/Tom Williams / POOL)
William Burns to były ambasador USA w Rosji (fot. PAP/EPA/Tom Williams / POOL)

Senacka Komisja Wywiadu jednogłośnie poparła zgłoszonego przez prezydenta Joego Bidena na stanowisko dyrektora Centralnej Agencji Wywiadowczej byłego dyplomatę Williama Burnsa. – Ponadpartyjne głosowanie na korzyść ambasadora Burnsa jest świadectwem niekwestionowanych kwalifikacji kandydata do tej roli, długiego doświadczenia w sprawach bezpieczeństwa narodowego i godnego pochwały zaangażowania w służbę publiczną – ocenił przewodniczący komisji Mark Warner.

Sankcje USA przeciw Rosji za Nawalnego. Na liście ważni urzędnicy państwowi

Stany Zjednoczone ogłosiły sankcje przeciwko siedmiu przedstawicielom władz Rosji. Wśród nich są wiceministrowie oraz prokurator generalny. To...

zobacz więcej

Warner powiedział, że ma nadzieję, że cały Senat „podejmie decyzję o zatwierdzeniu ambasadora Burnsa bez zbędnej zwłoki”.

Podczas przesłuchania przed komisją Burns, były ambasador w Rosji i były zastępca sekretarza stanu, powiedział, że postrzega konkurencję z Chinami – i przeciwdziałanie ich „wrogiemu, drapieżnemu” przywództwu – jako klucz do bezpieczeństwa narodowego USA.

Burns mówił, że gdyby był prezydentem amerykańskiego college'u lub uniwersytetu, zaleciłby zamknięcie Instytutów Konfucjusza – finansowanych przez Pekin kampusowych centrów kulturalnych, które wielu członków Kongresu postrzega jako narzędzia propagandowe.

Chińska propaganda


Po spotkaniu z ambasadorem Burnsem uważam, że rozumie on naturę chińskiego zagrożenia i innych, przed którymi stoi nasz naród – oświadczył republikański senator Marco Rubio.

W trakcie przesłuchania Burns wskazał, że inne „znane” zagrożenia pochodzą z Rosji, Korei Północnej i Iranu. Jako poważne zagrożenia dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych wymienił też zmiany klimatyczne, globalne problemy zdrowotne i zagrożenia cybernetyczne. Wśród kwestii związanych z Rosją, którymi Burns i inni szefowie wywiadu mają się zająć na wczesnym etapie administracji Joego Bidena, jest dochodzenie w sprawie niedawnych ataków hakerskich na rząd USA oraz prywatne i lokalne sieci danych.

Prezydent Biden wycofał z kolei nominację Neery Tanden na stanowisko dyrektor biura budżetowego. Jej kandydatura spotkała się ze sprzeciwem nawet niektórych Demokratów.

źródło:

Zobacz więcej