RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Administracja Bidena wsparła opozycję w Wenezueli

Sekretarz stanu USA Antony Blinken (fot. PAP/EPA/Anna Moneymaker / POOL)
Sekretarz stanu USA Antony Blinken (fot. PAP/EPA/Anna Moneymaker / POOL)

Sekretarz stanu Antony Blinken rozmawiał przez telefon z liderem wenezuelskiej opozycji Juanem Guaido. Waszyngton uznaje Guido za prawowitego przywódcę Wenezueli, przyjmując, że Nicolas Maduro sfałszował wybory prezydenckie w 2018 r.

Sankcje USA przeciw Rosji za Nawalnego. Na liście ważni urzędnicy państwowi

Stany Zjednoczone ogłosiły sankcje przeciwko siedmiu przedstawicielom władz Rosji. Wśród nich są wiceministrowie oraz prokurator generalny. To...

zobacz więcej

W rozmowie z Guaido Blinken „podkreślił znaczenie powrotu do demokracji w Wenezueli poprzez wolne i uczciwe wybory” – przekazał rzecznik Departamentu Stanu Ned Price.

Rzecznik powiedział, że Guaido i Blinken rozmawiali o „pilnych potrzebach humanitarnych w Wenezueli”, która boryka się z wieloletnim kryzysem gospodarczym.

Blinken podczas rozmowy omówił starania Stanów Zjednoczonych o współpracę z Unią Europejską, Organizacją Państw Amerykańskich i innymi podmiotami „w celu zwiększenia wielostronnej presji i nacisku na pokojową, demokratyczną transformację” – powiedział Price. Politycy omówili również dostawę szczepionek przeciw COVID-19 do Wenezueli.

Kwestia szczepionek przeciw COVID-19


Minister spraw zagranicznych Kanady Marc Garneau napisał na Twitterze, że także rozmawiał z Guaido we wtorek, aby wyrazić „solidarność Kanady ze społeczeństwem Wenezueli w walce z pandemią COVID-19 i powtórzyć nasze poparcie dla pokojowego powrotu do demokracji w Wenezueli”.

Przedstawiciel Białego Domu powiedział Agencji Reutera w weekend, że administracja Joego Bidena „nie spieszy się”, aby znieść amerykańskie sankcje nałożone na Wenezuelę przez byłego prezydenta Donalda Trumpa, ale rozważy ich złagodzenie, jeśli Maduro podejmie kroki w celu zbudowania zaufania, pokazując, że jest gotowy do poważnych negocjacji z opozycją. Sygnalizując, że nowy prezydent USA Joe Biden może nie poluzować sankcji w Wenezueli w najbliższym czasie, przedstawiciel Białego Domu powiedział, że istniejące sankcje mają wystarczająco dużo specjalnych przepisów, aby umożliwić dostawy pomocy humanitarnej, w tym, by pomóc Wenezuelczykom w radzeniu sobie z trudnościami gospodarczymi i pandemią COVID-19.

źródło:

Zobacz więcej