
Dyrektor gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Mirosław Golon wyraził zaniepokojenie nałożeniem przez miasto Gdańsk kary na NSZZ „Solidarność” za banery na budynku związku. Podkreślił, że ich celem była promocja nie tylko 40-lecia „S”, ale także promocja miasta.
– Nasze billboardy to promocja historii. Miasto powinno wspierać takie inicjatywy albo przynajmniej w nich nie przeszkadzać – powiedział...
zobacz więcej
„40-lecie narodzin NSZZ »Solidarność« było jednym z najważniejszych rocznicowych wydarzeń 2020 roku. Miejsce i rola Gdańska w tej rocznicy są dla wszystkich oczywiste. Naturalnym więc było dążenie Związku »S« do podkreślenia rangi obchodów między innymi przez powieszenie billboardów na budynku Komisji Krajowej, nieopodal placu Solidarności i historycznej bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej” – napisał Golon w oświadczeniu.
Przypomniał, że również IPN był zaangażowany w obchody tej rocznicy, prezentując w ponad 53 polskich miastach wystawę „TU rodziła się »Solidarność«”.
„Biorąc pod uwagę powyższe, jako Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku, jesteśmy zaniepokojeni faktem nałożenia przez władze miasta Gdańska kary na NSZZ »Solidarność«, szczególnie, że celem wywieszenia banerów była promocja nie tylko 40-lecia Solidarności, ale także promocja miasta, w którym doszło do historycznego podpisania porozumień sierpniowych” – napisał dyrektor gdańskiego oddziału IPN.
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni podjął decyzję o nałożeniu na „Solidarność” 50 tys. zł kary za banery z okazji 40-lecia powstania związku, w tym ze...
zobacz więcej
Mimo obowiązywania uchwały na budynku Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” w Gdańsku przez wiele tygodni wisiały dwa banery związane z 40-leciem powstania związku. Na pierwszym z nich umieszczono hasło: „Człowiek rodzi się i żyje wolnym”, a na drugim słowa papieża Jana Pawła II: „Nie ma wolności bez solidarności”.
Według urzędników z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni (GZDiZ) „S” złamała uchwałę krajobrazową. Na związek nałożono blisko 50 tys. zł kary.