RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Polski obóz” we włoskiej telewizji publicznej. Skuteczna interwencja ambasady

„Polski obóz zagłady” we włoskiej telewizji (fot. Pixabay)
„Polski obóz zagłady” we włoskiej telewizji (fot. Pixabay)

Włoska telewizja RAI przeprosiła za użycie sformułowania „polski obóz zagłady” w odniesieniu do niemieckiego obozu zagłady Auschwitz. Był to efekt interwencji Ambasady RP w Rzymie.

Włoska telewizja publiczna mówi o „Polskim obozie”. Ambasada zapowiada interwencję

Ambasada RP we Włoszech będzie interweniować w sprawie użycia w dzienniku telewizji RAI określenia „polski obóz zagłady” w odniesieniu do...

zobacz więcej

Sformułowanie padło w głównym wydaniu sobotniego dziennika telewizyjnego RAI. Nadawany materiał dotyczył powieści graficznej stworzonej przez dwie włoskie nastolatki z Ligurii. To historia włoskiej dziewczynki wywiezionej do obozu w Auschwitz.

W sprawie interweniowała Ambasada RP w Rzymie; wskazała, że sformułowanie „polski obóz zagłady” jest niezgodne z definicją przyjętą przez agendę ONZ i UNESCO. W związku z tym telewizja RAI w głównym wydaniu dziennika w krótkim oświadczeniu przeprosiła za błąd.

Polska Ambasada, przed przypadającym 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu, wystosowała list do włoskich z apelem, by nie nazywać obozu w Auschwitz „polskim obozem”.

źródło:
Zobacz więcej