RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kolejna rozprawa przeciw Hansowi G. Odczytano zeznania Natalii Nitek-Płażyńskiej

Kolejna odsłona procesu przeciw Hanowi G. (fot. PAP/Sz.Łabiński, zdjęcie ilustracyjne)
Kolejna odsłona procesu przeciw Hanowi G. (fot. PAP/Sz.Łabiński, zdjęcie ilustracyjne)

Przed Sądem Okręgowym w Gdańsku odbyła we wtorek kolejna rozprawa przeciwko Hansowi G., podczas której odczytano zeznania Natalii Nitek-Płażyńskiej – poinformowała Reduta Dobrego Imienia. Niemiecki przedsiębiorca jest oskarżony o kierowanie gróźb karalnych wobec pracowników swojej firmy.

„Może trafię do aresztu”. Nitek-Płażyńska nie przeprosi Hansa G.

Natalia Nitek-Płażyńska nie zamierza przepraszać Hansa G., jak nakazał jej gdański Sąd Apelacyjny. W związku z niewykonaniem wyroku może trafić do...

zobacz więcej

RDI poinformowała, że „przed Sądem Okręgowym w Gdańsku odbyła się kolejna rozprawa karna przeciwko niemieckiemu przedsiębiorcy Hansowi G. W jej trakcie odczytywano obszerne zeznania złożone przez pokrzywdzoną Natalię Nitek-Płażyńską w postępowaniu przygotowawczym oraz dwóch innych postępowaniach, które toczyły się przeciwko jej byłemu pracodawcy. Odczytane zeznania składane były krótko po zdarzeniu i stanowią cenne uzupełnienie zeznań wcześniej złożonych”. Kolejni świadkowie zostaną przesłuchani 11 marca.

Pierwsza rozprawa w sprawie karnej przeciwko Hansowi G. odbyła się 12 lutego. Podczas niej obszerne zeznania złożyła Nitek–Płażyńska, gdyż nie zostały odczytane protokoły z jej zeznań w prokuraturze.

RDI przypomniała, że 2 lutego przed Sądem Okręgowym w Gdańsku odbyła się pierwsza rozprawa – odczytanie aktu oskarżenia w nowym procesie karnym przeciwko Hansowi G., który znieważał oraz groził śmiercią swojej byłej pracownicy Nitek–Płażyńskiej.

„Jak informowaliśmy Prokuratura Okręgowa w Gdańsku wystosowała akt oskarżenia wskazując między innymi przestępstwo z art. 190 paragrafu 1 k.k. stanowiące, że Hans G. co najmniej raz groził popełnieniem przestępstwa przeciwko życiu Natalii Nitek–Płażyńskiej” – podano.

Sąd zmienił wyrok niższej instancji ws. Hansa G. Prokuratura rozważa kasację

Sąd Okręgowy w Gdańsku zmienił w piątek wyrok sądu niższej instancji ws. Hansa G. – niemieckiego przedsiębiorcy oskarżonego o znieważanie polskich...

zobacz więcej

Reduta Dobrego Imienia przypomniała, że wobec Hansa G. w polskich sądach toczyły się dwa odrębne postępowania – sprawa karna i sprawa cywilna z powództwa Nitek-Płażyńskiej. „W pierwszej sprawie karnej Sąd Rejonowy w Wejherowie (w grudniu 2019 r.) uznał Hansa G. winnym znieważenia i grożenia śmiercią Natalii Nitek-Płażyńskiej. Sąd skazał Hansa G. na 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Dodatkowo Hans G. został skazany na grzywnę 20 tys. złotych, a także nawiązkę na rzecz pokrzywdzonych w kwocie około 10 tys. złotych. Ponadto miał zwrócić koszty procesu. Sąd Okręgowy w Gdańsku zmienił wyrok (uniewinnił Hansa G. od jednego z zarzutów) podtrzymując skazanie w zakresie znieważenia. W tej sprawie Natalii Nitek-Płażyńskiej wsparcia udzielała Reduta Dobrego Imienia”.

Słowa godzące w dobra osobiste i narodowe


Sprawa cywilna rozpoczęła się W 2017 r. Wówczas „Natalia Nitek–Płażyńska przy wsparciu RDI złożyła do sądu pozew przeciwko swojemu byłemu pracodawcy Hansowi G. Hans G. to Niemiec, pracodawca w firmie POS System na Pomorzu, który prowadząc biznes w Polsce, używał wobec polskich pracowników słów godzących w ich dobra osobiste i narodowe. Niemiecki przedsiębiorca obrażał Natalię Nitek-Płażyńską ze względu na jej narodowość. Siebie samego nazywał hitlerowcem, słownie wygrażał, że zabiłby wszystkich Polaków. Groził także swojej pracownicy śmiercią, powołując się na wyższość Niemców nad Polakami. Po kilkuletnim procesie, w lutym 2019 r. Sąd Okręgowy w Gdańsku zobowiązał Hansa G. do przeproszenia Natalii Nitek-Płażyńskiej w mediach ogólnopolskich oraz do zapłaty 50 tys. zł tytułem zadośćuczynienia na rzecz Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie”.

Jak podała RDI, „sprawa cywilna została rozpoznana przez Sąd Apelacyjny w Gdańsku, zgodnie z wyrokiem Natalia Nitek-Płażyńska ma przeprosić Niemca Hansa G. za to, że nagrywała jego wypowiedzi. Przeproszenie ma być publiczne na dwóch kontach w mediach społecznościowych, przez cały miesiąc, dodatkowo Natalia Nitek-Płażyńska ma zapłacić 10 tys. zł na WOŚP oraz pokryć koszty sądowe. Natomiast Niemiec został zobowiązany do przesłania tylko listownych przeprosin do Natalii Nitek-Płażyńskiej, ale nie musiał przepraszać publicznie”.

Sprawą zajmie się Sąd Najwyższy


Reduta Dobrego imienia, jako strona w sprawie wniosła do Sądu Najwyższego sprawę kasacyjną. 23 grudnia 2020 r. „Reduta otrzymała informację, że Prokuratura Krajowa przystąpiła do kasacji w sprawie Natalii Nitek-Płażyńskiej” – czytamy w przesłanej informacji.

Skargi kasacyjne w sprawie cywilnej Natalii Nitek-Płażyńskiej zostały przyjęte do rozpoznania przez Sąd Najwyższy. Sąd Najwyższy nie wyznaczył jeszcze terminu pierwszej rozprawy kasacyjnej. RDI zapłaciła także ponad 7 tys. kosztów zasądzonych do zapłacenia przez Natalię Nitek-Płażyńską – poinformowano w przesłanym komunikacie.

źródło:

Zobacz więcej