RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Chiński sąd: Homoseksualizm można nazywać zaburzeniem psychicznym

Homoseksualizm przestał być w Chinach nielegalny w 1997 roku (fot. Borja Sanchez-Trillo/Getty Images)
Homoseksualizm przestał być w Chinach nielegalny w 1997 roku (fot. Borja Sanchez-Trillo/Getty Images)

Sąd w Chinach orzekł, że określenie homoseksualizmu jako „zaburzenia psychicznego” w podręczniku psychologii nie było błędem faktograficznym, a jedynie „opinią akademicką”. Wyrok rozczarował społeczność LGBT – pisze we wtorek „South China Morning Post”.

Hiszpańskie ministerstwo proponuje zmianę płci „na życzenie”

Ministerstwo ds. Równości w Hiszpanii opracowało wstępny projekt Ustawy o rzeczywistej i efektywnej równości osób transpłciowych, który ma być...

zobacz więcej

Zawód z powodu decyzji sądu w prowincji Jiangsu na wschodzie Chin wyraziła również 24-letnia Ou Jiayong, która zaskarżyła podręcznik. Kobieta zetknęła się z nim w 2016 roku na pierwszym roku studiów na Uniwersytecie Rolniczym w Kantonie – podał hongkoński dziennik.

Podręcznik pt. „Edukacja Zdrowia Psychicznego dla Studentów” w wersji z 2013 roku wymienia homoseksualizm wśród „powszechnych zaburzeń psychoseksualnych”, razem z przebieraniem się w odzież dla płci przeciwnej i fetyszyzmem. „SCMP” podkreśla, że stosowany jest na wielu chińskich uczelniach.

Według Ou książka promuje pogląd, że homoseksualizm jest czymś niewłaściwym, a zawarte w niej tezy nie mają potwierdzenia naukowego. W 2017 roku kobieta pozwała wydawcę podręcznika, a także dystrybuującą go firmę, domagając się usunięcia tych wzmianek i publicznych przeprosin.

Lewicowy aktywista ostro atakuje Polskę. Mnie doprowadził do łez

Mieszkałem w Katarze ponad rok. W tym kraju za homoseksualizm grozi więzienie lub nawet kara śmierci. Kobiety mają dużo mniejsze prawa niż...

zobacz więcej

Pod koniec 2020 roku sąd pierwszej instancji odrzucił jednak pozew Ou, oceniając, że autorzy podręcznika nie popełnili błędu faktograficznego, a jedynie przedstawili opinię odmienną od opinii powódki. W ubiegłym tygodniu sąd oddalił apelację Ou w sprawie tej decyzji.

Orzeczenie oburzyło chińską społeczność LGBT. Rzecznik wspierającej ją kantońskiej organizacji PFLAG Ah Qiang porównał opis homoseksualizmu w podręczniku do wiary w to, że Słońce krąży wokół Ziemi. Jego zdaniem autorzy „najwidoczniej użyli punktu widzenia, który nie odpowiada obecnemu postrzeganiu mniejszości seksualnych przez społeczeństwo”.

Homoseksualizm przestał być w Chinach nielegalny w 1997 roku, a cztery lata później został wykreślony z krajowego rejestru chorób psychicznych. Homoseksualiści odczuwający lęk lub przygnębienie w związku ze swoją orientacją wciąż znajdują się jednak na oficjalnej chińskiej liście osób z zaburzeniami psychicznymi. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nie uznaje homoseksualizmu za zaburzenie psychiczne od 1990 roku – przypomina „SCMP”.

źródło:

Zobacz więcej