RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Erupcja w Indonezji. Kłęby gorącego popiołu sięgają nawet 5 km [WIDEO]

To pierwsza duża erupcja tego wulkanu od sierpnia 2020 roku (fot. PAP/EPA/S.GINTING)
To pierwsza duża erupcja tego wulkanu od sierpnia 2020 roku (fot. PAP/EPA/S.GINTING)

Wulkan Mount Sinabung w Indonezji wyrzucił chmurę gorącego popiołu i pyłu na wysokość nawet pięciu kilometrów. To pierwsza duża erupcja tego wulkanu od sierpnia ubiegłego roku – informuje Reuters.

Autobus spadł z wysokości 150 metrów. Dwadzieścia osób zginęło

Dwadzieścia osób zginęło, a kilkanaście zostało rannych w wyniku wypadku drogowego w Boliwii. Autobus wypadł drogi i spadł ze stromego zbocza, z...

zobacz więcej

W wyniku wybuchu nikt nie został ranny, jednak już wcześniej zalecono mieszkańcom, aby pozostali co najmniej 3 kilometry od krateru.

W prowincji Sumatra Północna od końca 2020 roku obowiązuje drugi, najwyższy alert zagrożenia.

W mediach społecznościowych zamieszczono filmy, na których widać panikę mieszkańców po erupcji, gdy na niebieskim niebie pojawiła się ogromna chmura popiołu.

Indonezja wchodzi w skład Pacyficznego Pierścienia Ognia, charakteryzującego się wysoką aktywnością wulkaniczną i tektoniczną. Kraj, leżący na archipelagu 17 tys. wysp i wysepek, usytuowany jest na styku trzech płyt tektonicznych – indopacyficznej, australijskiej i euroazajtyckiej; jest szczególnie narażony na silne trzęsienia ziemi. Jest tam ponad 100 wulkanów. Mount Sinabung był nieaktywny przez wieki, zanim wybuchł ponownie w 2010 roku.

Przeczytaj też: Po katastrofie w Norwegii przez tygodnie odnajdywano ciała ofiar [WIDEO]

źródło:
Zobacz więcej