
„Ostry sprzeciw i dezaprobatę dla powtarzających się aktów profanacji, znieważania i przywłaszczania wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej przez środowisko LGBT„ wyrazili przedstawiciele płockiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Warszawa – Wschód. Ich list jest odpowiedzią na wyrok Sądu Rejonowego w Płocku z dnia 2 marca. Sędziowie uniewinnili trzy kobiety, które w kwietniu 2019 roku umieściły wokół kościoła św. Dominika w Płocku, m.in. na toalecie, wizerunki Matki Bożej Częstochowskiej w tęczowej aureoli.
„Tęczowa Maryja nie obraża. Udostępniajcie zdjęcie, niech zaleje Twittera!” – apelują w sieci politycy Koalicji Obywatelskiej i Lewicy. Powód? Sąd...
zobacz więcej
W liście otwartym napisano, że obraz Najświętszej Maryi Panny od wieków jest przedmiotem „najwyższej czci i kultu Polaków i stanowi nasze dobro i symbol narodowy”.
„To przed figurami Matki Boskiej i prowizorycznymi ołtarzami z krzyżem i obrazem Królowej Polski zbierali się na Mszach polowych Powstańcy Warszawscy i żołnierze NSZ. To wreszcie podczas sierpniowych strajków 1980 r. wizerunek Najświętszej Panienki, przybrany kwiatami był zawsze odświętnym elementem wystroju bram i murów strajkujących polskich zakładów” – przypomnieli członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Napisali, że 13 stycznia odbyła się w Sądzie Rejonowym w Płocku rozprawa o obrazę uczuć religijnych i publicznego znieważania przedmiotu czci religijnej, dotycząca rozlepiania obrazków Matki Boskiej na ubikacji, śmietniku, na znakach drogowych itp., jak również zakłócania obrządku religijnego, jakim jest msza święta.
Fakt ten – odnotowali kombatanci – nie powstrzymał pikietujących przed gmachem sądu od kolejnych znieważeń i okazania braku szacunku dla świętego Polakom wizerunku.