RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zabójstwo 3-letniej Hani. RPD: System nie działa, tak dłużej być nie może

Kolejna tego typu sprawa i padają takie hasła, że rodzice tutaj coś zrobili. To nie są rodzice, to nie są opiekunowie. Ja się zastanawiam, czy to są ludzie w ogóle, bo na pewno to są bestie – powiedział w programie „O tym się mówi” w TVP Info Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak, odnosząc się do zabójstwa 3-letniej Hani z Kłodzka.

„Alarm!”. Mord w Kłodzku. Śmierci Hani można było zapobiec?

Trzyletnia Hania z Kłodzka została zabita przez matkę, 30-letnią Lucynę K., i jej konkubenta, 25-letniego Łukasza B. Najpierw skatowali, a potem...

zobacz więcej

Trzyletnia Hania z Kłodzka miała zostać zabita przez matkę, 30-letnią Lucynę K., i jej konkubenta, 25-letniego Łukasza B. Sprawcy usłyszeli zarzuty zabójstwa i znęcania się ze szczególnym okrucieństwem. Jak informują reporterzy programu „Alarm!” w TVP1, sąsiedzi od dawna zgłaszali, że w rodzinie dochodzi do awantur. Osoby, które sprawowały nadzór nad rodziną, twierdzą jednak, że nie zauważyły żadnych niepokojących zachowań.

RPD: Takich spraw jest całe mnóstwo


Do sprawy odniósł się na antnie TVP Info RPD Mikołaj Pawlak. – Tak nie może być dłużej. Widać, że ten system w tej formie nie działa. Nadzór nad instytucją kuratorów czy asystentów jest chyba za słaby. Skoro korzystają z uprawnień funkcjonariuszy publicznych, to też powinni ponosić odpowiedzialność za swoją spostrzegawczość – ocenił.

Czytaj także: Przerażająca śmierć trzyletniej Hani. „Dziewczynka przechodziła piekło”

– A nas wszystkich uczulam i apelują o to, żeby była większa wrażliwość. Kuratorzy i asystenci to jedno, ale my – sąsiedzi, koledzy, rodzina – nie możemy pozostawać bierni. My musimy być aktywni, bo tych spraw – a już w ostatnich tygodniach – jest całe mnóstwo. Ja te akta mam u siebie i to jest zatrważający obraz ludzi, którzy maltretują swoje dzieci – powiedział RPD.

źródło:
Zobacz więcej