RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rząd przyjął projekt ws. przeniesienia środków z OFE na IKE

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 czerwca br. (fot. Shutterstock/Maciej Dubel)
Nowe przepisy mają wejść w życie 1 czerwca br. (fot. Shutterstock/Maciej Dubel)

Rada Ministrów przyjęła projekt w sprawie przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne – podało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu. Zgodnie z nim od 1 czerwca do 2 sierpnia będzie czas na złożenie deklaracji o przeniesieniu środków z OFE do ZUS.

Likwidacja OFE. Rząd wraca do prac, jest nowy projekt ustawy

Ministerstwo Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej przygotowało nowy projekt ustawy dotyczącej likwidacji otwartych funduszy emerytalnych...

zobacz więcej

Obecny model funkcjonowania otwartych funduszy emerytalnych (OFE) zostanie przebudowany.

OFE przestaną działać w dotychczasowej formie, a każdy członek OFE będzie miał do wyboru dwa warianty. Opcją domyślną będzie przeniesienie środków z OFE na indywidualne konto emerytalne (IKE). Alternatywnie – możliwe będzie złożenie deklaracji o przeniesieniu swoich środków w całości do ZUS.

„Rozwiązanie to daje realne prawo wyboru emerytury opartej na dwóch filarach i gwarantuje prywatny charakter oszczędności na IKE, które będą podlegały dziedziczeniu” – wyjaśniono w komunikacie CIR.

Wzrosną oszczędności emerytalne Polaków


Według autorów projektu, dzięki zmianie wzrosną oszczędności emerytalne Polaków poprzez upowszechnienie IKE.


Rozpoczęło się posiedzenie rządu. Ministrowie zajmą się projektem zmian w OFE

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 czerwca br. Od tego dnia do 2 sierpnia 2021 r. będzie też czas na składanie deklaracji o przeniesieniu środków z OFE do ZUS.

Zgodnie z projektowanymi rozwiązaniami, przekształcenie OFE w specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte nastąpi 28 stycznia 2022 r.Posłowie zdecydowali o przeniesieniu środków z OFE do IKE

źródło:
Zobacz więcej