RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Po katastrofie w Norwegii przez tygodnie odnajdywano ciała ofiar [WIDEO]

Jeszcze w lutym po osunięciu się ziemi w Ask w Norwegii znaleziono ciała dwóch kolejnych ofiar. Opublikowano też nowe nagranie z lotu ptaka, na którym widać teren katastrofy. Życie straciło wtedy dziewięć osób.

„To zbyt niebezpieczne”. W Ask znów osunęła się ziemia, przerwano poszukiwania

W miasteczku Ask nieopodal Oslo doszło we wtorek do kolejnego osunięcia się ziemi. Poszukujący trzech zaginionych osób ratownicy zostali...

zobacz więcej

Do tragedii doszło 30 grudnia 2020 r. Część norweskiego miasteczka Ask, liczącego ok. 5 tys. mieszkańców, zapadła się pod ziemię; niektóre domy dosłownie zawisły na krawędzi zbocza powstałego po osunięciu ziemi.

Dziura ma 700 m długości i 300 m szerokości. Osuwisko zniszczyło co najmniej dziewięć budynków, z ponad 30 mieszkaniami.

Operacja ratunkowa w Norwegii


Przez kilka tygodni helikoptery i drony z kamerami termowizyjnymi patrolowały obszar osuwiska. W operacji ratunkowej brali udział wojskowi i co najmniej 30 zespołów z psami tropiącymi.

W lutym odnaleziono ciała dwóch ofiar prawie dwa metry pod poziomem ziemi. Wcześniej podawano, że ofiar śmiertelnych jest siedem. Uratowano 13 osób.

Dokładna przyczyna osunięcia się ziemi nie jest jeszcze znana. Podejrzewa się, że do zdarzenia mogły przyczynić się nadmierne opady, wilgoć i gleba gliniasta.

źródło:
Zobacz więcej