RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ważna wiadomość dla rodziców. Chodzi o zasiłek opiekuńczy

Z tego świadczenia mogą korzystać rodzice i opiekunowie dzieci (fot. Shutterstock/fizkes)
Z tego świadczenia mogą korzystać rodzice i opiekunowie dzieci (fot. Shutterstock/fizkes)

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wydłużony o kolejne dwa tygodnie, czyli do 14 marca – informuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Minister podkreśla, że rząd uważnie śledzi sytuację epidemiczną i reaguje na nią, stąd decyzja o wydłużeniu prawa do tego zasiłku.

Opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów m.in.: przedłużające postojowe i zwolnienia z ZUS

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników na trzy miesiące, postojowe, dotacje na pokrycie bieżących kosztów firm oraz zwolnienia m.in. z ZUS dla firm...

zobacz więcej

Minister Maląg przypomina, że przysługuje on m. in. w razie zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko.

Z tego świadczenia mogą korzystać rodzice i opiekunowie dzieci do lat ośmiu, a także rodzice dzieci do lat 16, które mają orzeczenie o niepełnosprawności, dzieci do lat 18 z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności i do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Zaświadczenie, że z takiego zasiłku się skorzysta, składa się u pracodawcy lub płatnika składek. Świadczenie nie jest wliczane do 60 dni zasiłku opiekuńczego wynikającego z ustawy podstawowej.

źródło:
Zobacz więcej