RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Koniec nocnych wędrówek po Tatrach

Wędrowanie nocą po Tatrach może być także niebezpieczne dla turystów (fot. Shutterstock/Pawel Uchorczak)
Wędrowanie nocą po Tatrach może być także niebezpieczne dla turystów (fot. Shutterstock/Pawel Uchorczak)

Od 1 marca turyści w Tatrach nie będą mogli poruszać się po szlakach po zmroku. Ograniczenie potrwa do końca listopada i ma związek z ochroną dzikich zwierząt. Niedźwiedzie i świstaki niedługo zaczną swoją aktywność po zimowej drzemce. Zaczną się też wykoty kozic.

Polscy naukowcy zbadają możliwość wydobycia księżycowego regolitu

„Wydobycie regolitu na powierzchni Księżyca w warunkach obniżonej grawitacji” to nowy projekt polskich naukowców, którzy chcą dowiedzieć się, jak...

zobacz więcej

Przyrodnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) zwracają uwagę, że dla jednych zwierząt noc to czas odpoczynku, a dla innych czas aktywności i żerowania.

„Ostatnio obserwujemy wzmożoną aktywność pieszych i skiturowców wędrujących po tatrzańskich szlakach i trasach narciarskich nocą. Nocne wędrówki nie są obojętne dla zwierząt, ale przede wszystkim są znacznie bardziej niebezpieczne dla turystów" – czytamy w komunikacie TPN.

Niedźwiedź na szlaku


Nocą zwierzęta stają się zwykle bardziej agresywne. Zaskoczony i przestraszony drapieżnik może być groźny dla człowieka.

Zobacz także: To pierwsze takie znalezisko”. Niezwykłe odkrycie w Pompejach 
Przyrodnicy zwracają także uwagę, że korzystanie nocą z tras narciarskich i nartostrad oraz szlaków turystycznych w obrębie kopuły szczytowej Kasprowego Wierchu jest niebezpieczne z uwagi na pracujące w tym czasie ratraki, szczególnie w sytuacji ograniczonej widoczności. Stwarza to realne zagrożenie zderzenia z pracującą maszyną czy rozpiętą liną od wyciągarki.

źródło:

Zobacz więcej