RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szokujące kwoty. Różnica między najwyższą a najniższą emeryturą w kraju

Ie wynosi średnia emerytura w Polsce? (fot. Shutterstock/Dragana Gordic)
Ie wynosi średnia emerytura w Polsce? (fot. Shutterstock/Dragana Gordic)

31 groszy miesięcznej emerytury z ZUS otrzymuje kobieta w województwie opolskim. Najwyższą emeryturę w tym regionie, 14,5 tys. zł netto, otrzymuje mężczyzna z 57-letnim stażem pracy. Wiadomo też, ile dostaje rekordzista w skali całego kraju, kwota robi wrażenie.

Rozliczenie PIT-u emerytów i rencistów. Zwrot nadpłaty z urzędu skarbowego

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozesłał około 10 mln deklaracji podatkowych PIT do osób, które w 2020 r. pobierały świadczenia z ubezpieczeń...

zobacz więcej

Według danych opolskiego ZUS, w 2020 roku najniższa emerytura wypłacana w regionie to zaledwie 31 groszy miesięcznie, na drugim biegunie jest kwota 14,5 tysiąca miesięcznie . Jednak w skali kraju prawdziwym rekordzistą jest 86-latek, który po 62 latach pracy zgromadził na swoim koncie emerytalnym 2,4 mln złotych, dzięki czemu otrzymuje 34,1 tys. złotych (brutto) emerytury.

– Najwyższa emerytura. jaką obecnie wypłacamy w województwie opolskim, to 14,5 tysiąca złotych na rękę. Pobiera ją mężczyzna z 57-letnim stażem pracy. Drugą co do wysokości emeryturą, czyli ponad 11 tysięcy miesięcznie netto, również może pochwalić się mężczyzna. Ten pan wykazał 52-letni okres ubezpieczenia – poinformował Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Opolu.

Jak podkreślił, obaj mężczyźni wniosek o wypłatę emerytury złożyli znacznie później niż w wieku 65 lat, czyli w chwili nabycia uprawnień do świadczenia.

– W województwie opolskim najniższe świadczenie wypłacamy kobiecie, która wykazała zaledwie miesiąc i cztery dni składkowe . Jej świadczenie to 31 groszy. Nieco więcej, bo 92 zł, dostaje pani, której staż pracy to tylko miesiąc i 10 dni – wylicza rzecznik.

Jak wynika z danych opolskiego ZUS z 2020 roku, emeryturę niższą niż 1200 zł brutto otrzymywało 2,4 proc. seniorów w regionie. Średnia w tym segmencie świadczeń na Opolszczyźnie wyniosła 791,61 zł brutto, przy średniej krajowej 777,38 zł brutto. Biorąc pod uwagę płeć, w Opolskiem średnia emerytura to 731,45 zł dla mężczyzn i 809,99 zł dla kobiet. Z perspektywy danych krajowych wynika, że i tu ubożsi są mężczyźni - otrzymują 731,17 zł brutto, a panie dostają średnio więcej, bo 795,43 zł.

ZUS przypomina, że wysokość wypłacanych emerytur ma ścisły związek z wysokością wpłacanych do systemu składek na ubezpieczenie oraz liczbą przepracowanych lat.

źródło:
Zobacz więcej