RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wielki kontrakt Pesy. Czesi kupują polskie pociągi

Pociągi wyprodukowane w Bydgoszczy mają wzięcie w Europie (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
Pociągi wyprodukowane w Bydgoszczy mają wzięcie w Europie (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Prezesi Pesy Bydgoszcz i Ceskich Drah (CD) podpisali kontrakt ramowy na dostawę do 160 spalinowych zespołów trakcyjnych o wartości 2,5 mld zł oraz umowę potwierdzającą zamówienie pierwszych 33 pojazdów za ponad 514 mln zł – poinformował w piątek szef PR fabryki Maciej Grześkowiak.

Pesa dostarczy dla czeskiego przewoźnika narodowego spalinowe pojazdy nowej generacji, przeznaczone do ruchu regionalnego, podobne do eksploatowanych przez CD Linków, znanych czeskim pasażerom pod nazwą Regio Shark.

Kontrakt za 2,5 miliarda


Nowe jednostki będą fabrycznie wyposażone w system sterowania ETCS, w przestronnym, komfortowym wnętrzu będzie 115 miejsc siedzących, przestrzeń dla niepełnosprawnych, klimatyzacja, WiFi oraz gniazdka do ładowania urządzeń mobilnych.

– Chcemy dotrzymać danego władzom regionów i Pragi słowa. Eksploatowane do tej pory pociągi nie spełniają już oczekiwań klientów, nie da się w nich również zainstalować systemu ETCS. Będziemy je stopniowo zastępować nowoczesnymi, komfortowymi pojazdami, które mają zachęcić mieszkańców do korzystania z transportu publicznego. Za pierwsze 33 jednostki zapłacimy prawie 3 mld koron – powiedział cytowany w komunikacie prezes i dyrektor generalny CD Ivan Bednarik.

Klimatyzacja, Wi-Fi i ułatwienia dla niepełnosprawnych

Pesa wygrała przetarg na tramwaje do Rumunii

Bydgoska Pesa rozpoczęła dostawy kolejnych pociągów trzyczłonowych ATR220Tr dla włoskich kolei państwowych Trenitalia; wygrała też przetarg na...

zobacz więcej

W komunikacie podkreślono, że pasażerowie mogą spodziewać się jasnego, przestronnego, klimatyzowanego wnętrza z ergonomicznie zaprojektowanymi fotelami, Wi-Fi, gniazdek elektrycznych 230 V z portem USB 5 V oraz nowoczesnego systemu informacji pasażerskiej.

Jednostki będą przystosowane do transportu osób na wózkach inwalidzkich, z platformą umożliwiającą wjazd oraz dedykowaną niepełnosprawnym przestrzenią pasażerską. Pojazdy będą wyposażone w spełniające normy TSI/PRM ekologiczne toalety w obiegu zamkniętym, umożliwiające korzystanie z nich również na stacjach, podczas postojów. Znajdą się w nich również składane przewijaki dla małych dzieci.

– Pierwszy etap kontraktu to zakup 33 jednostek trakcyjnych z silnikiem Diesla przy finansowaniu zabezpieczonym umowami zawartymi z zamawiającymi przewozy regionalne. Poruszające się z prędkością 120 km/h niskopodłogowe pojazdy zagwarantują pasażerom szybszą, wygodniejszą i bezpieczną podróż.

Od 2023 roku będą one stopniowo wprowadzane do eksploatacji w regionach środkowoczeskim, pardubickim, południowoczeskim, wysoczyńskim i w Pradze – zaznaczył członek zarządu i zastępca dyrektora generalnego CD Jiri Jeseta.

Prezes Pesy Krzysztof Zdziarski podkreślił, że otwiera się nowy rozdział w relacjach z czeskim przewoźnikiem. Zaznaczył, że 31 jednostek Regio Shark, eksploatowanych od 2014 roku, było i jest najlepszą wizytówką fabryki. Zapewnił, że pojazdy nowej generacji będą technologicznym krokiem naprzód i zagwarantują pasażerom Ceskich Drah bezpieczeństwo i komfort.

Pesa przekazała Kolejom Wielkopolskim bydgoskie Elfy

Pesa Bydgoszcz dostarczyła w poniedziałek do bazy Kolei Wielkopolskich w Zbąszynku dwa kolejne elektryczne zespoły trakcyjne Elf 2 (48 Web)....

zobacz więcej

Ceskie Drahy eksploatują już dwuczłonowe spalinowe zespoły trakcyjne Link serii 844 produkowane przez Pesę, nazwane w Czechach Regio Shark, a korzystają z nich pasażerowie w regionach Usti, Liberec, Karlove Vary, Pilzno, Pardubice i Zlin.

Od Kaliningradu po Sofię


Pesa uzyskała do tej pory 23 homologacje zagraniczne i dostarczyła zagranicznym klientom 253 pociągi i 172 tramwaje. Pojazdy Pesy wykorzystują przewoźnicy kolejowi w Niemczech, Włoszech, Czechach, na Litwie, Białorusi i Ukrainie, a tramwajami podróżują mieszkańcy Moskwy, Kijowa, Sofii, rumuńskiego Cluj, węgierskiego Szeged i Kaliningradu.

W tej chwili spółka, poza umową z CD, produkuje elektryczne zespoły trakcyjne dla czeskiego RegioJet i tramwaje dla Jassy w Rumunii. 

źródło:

Zobacz więcej