RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Premier: Zaczynamy zupełnie nowy etap realizacji CPK

Mateusz Morawiecki (fot. Krystian Maj/KPRM)
Mateusz Morawiecki (fot. Krystian Maj/KPRM)

Centralny Port Komunikacyjny zyskuje wyjątkowego partnera strategicznego, to przełomowy moment, zupełnie nowy etap realizacji – oświadczył premier Mateusz Morawiecki przy okazji oficjalnej inauguracji współpracy CPK z koreańskim lotniskiem Incheon.

Rekordowe tempo budowy CPK. Wiadomo, kiedy pierwszy lot

Tempo budowy tak dużego lotniska jak Centralny Port Komunikacyjny jest w skali europejskiej rekordowe – powiedział wiceminister infrastruktury i...

zobacz więcej

Jak mówił Morawiecki do uczestników uroczystości, nawiązywana współpraca to zupełnie nowy rozdział w historii polskiej realizacji, to „połączenie wiedzy, ambicji, doświadczenia i potencjału”.

Zaznaczył, że transfer wiedzy do CPK już na etapie planowania i projektowania to dla nas ogromny skok rozwojowy.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który ma integrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu na obszarze ok. 3 tys. hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność; w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie.

Zobacz także: Pociągiem do Krainy Wielkich Jezior. CPK dofinansuje linię przez Mrągowo i Mikołajki 

Lotnisko Incheon zostało otwarte w 2001 r. Decyzja o jego budowie zapadła po Igrzyskach Olimpijskich w Seulu w 1988 r., w związku z niewystarczającą przepustowością lotniska Gimpo. Incheon znajduje się na wyspie Yeongjong-Yongyu, 52 km od centrum Seulu. W 2019 r. Incheon obsłużył ponad 71 mln pasażerów.

źródło:

Zobacz więcej