RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zagraniczni inwestorzy nie zrazili się do Polski. Wzrasta liczba fuzji i przejęć

W ubiegłym roku doszło do 282 przejęć o łącznej wartości 11,7 mld euro (fot. Shutterstock/Mike Mareen)
W ubiegłym roku doszło do 282 przejęć o łącznej wartości 11,7 mld euro (fot. Shutterstock/Mike Mareen)

W pandemicznym roku w Europie Środkowej i Wschodniej spadła liczba oraz wartość fuzji i przejęć, a w Polsce nastąpił ich wzrost. W tym roku może być jeszcze lepiej – pisze „Puls Biznesu” w weekendowym wydaniu.

„Niemcy liczą na polski cud gospodarczy”

Niemieckie firmy chcą wykorzystać potencjał polskiej gospodarki, znacznie lepiej od innych radzącej sobie ze skutkami pandemii. Starają się także...

zobacz więcej

Jak zaznacza dziennik, w wielu krajach można zaciskać pasa, ale w Polsce nawet w roku dużej niepewności i kryzysu warto wydawać pieniądze. Cytuje dane z najnowszego raportu „Emerging Europe M&A” międzynarodowej kancelarii CMS, z którego wynika, że w 2020 r. w Europie Środkowej i Wschodniej dokonano łącznie 1,7 tys. przejęć za 60,8 mld euro.

„To najniższa ich liczba i wartość w ostatniej dekadzie” – wskazuje „PB”.

Gazeta podaje, że w Polsce zarówno liczba, jak i wartość transakcji rok do roku wzrosły – przynajmniej uwzględniając te umowy, których wartość została ujawniona, bo CMS podkreśla, że szacunkowa wartość transakcji w poprzednich latach mogła być wyższa.

Tylko w Polsce przybyło transakcji


„W ubiegłym roku doszło do 282 przejęć o łącznej wartości 11,7 mld euro. Wartościowo to najlepszy rok na krajowym rynku od 2011 r.” – czytamy.

Zobacz też: Przeczytaj też: Rzecznik Finansowy stanął w obronie frankowiczów

Mniej osób deklaruje, że ma kłopoty finansowe

Ubyło osób deklarujących, że ma problemy, by związać koniec z końcem – wynika z badania dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Na brak pieniędzy...

zobacz więcej

Jak zwraca uwagę dziennik, gdy w Polsce transakcji przybywało, w Rosji ich liczba i wartość spadły o kilkanaście procent, w Czechach transakcji było o 25 proc. mniej, a na Węgrzech o prawie 60 proc. Nawet w Rumunii, która w ostatnich latach przyciągała uwagę funduszy private equity, wolumen i wartość transakcji spadły o kilka procent – dodano.

Cytowany przez „PB” Sławomir Czerwiński, odpowiadający w CMS za współpracę z funduszami private equity, zaznacza, że cały ubiegły rok w regionie wyraźnie odbiegał od poprzednich lat.

„W Polsce aktywność transakcyjną ciągnęły sektory odporne na pandemię — przede wszystkim branże IT i TMT [telekomunikacja, media, technologie – red.], gdzie doszło do największej transakcji roku, czyli zakupu Playa przez Iliada” – mówi dziennikowi.

Stabilny sektor nieruchomości


Dodaje, że stabilny był też sektor nieruchomościowy, „gdzie największą transakcją było przejęcie GTC Group, a także sektor finansowy, w którym pod względem skali wyróżniło się przejęcie aktywów AXA”.

Zobacz także: „Mafia leje bez VAT” ostrzegał „PB” już w 2012 r. Co się zmieniło?

Innowacja w biznesie. Kluczem do sukcesu jest cyfryzacja

Innowacje są niezbędne firmom, aby przetrwać w zmieniającym się świecie. Istnieje wiele przykładów międzynarodowych korporacji, które przez...

zobacz więcej

Według gazety duże zainteresowanie zagranicznych inwestorów budził też sektor energii odnawialnej.

Eksperci CMS zakładają, że w 2021 r. kołami zamachowymi rynku fuzji i przejęć będą te same branże, w których zanotowano najwięcej transakcji w roku ubiegłym.

„To przede wszystkim branże odporne na pandemię lub takie, które w znaczący sposób na niej nie ucierpiały” – ocenia na łamach gazety Czerwiński.

Rośnie atrakcyjność aktywów logistycznych


Dodaje, że „w nieruchomościach można mieć pewne wątpliwości co do tego, jak zmieni się korzystanie z powierzchni biurowej po zakończeniu pandemii, jednocześnie jednak rośnie atrakcyjność np. aktywów logistycznych, co ma związek z rozwojem e-commerce”.

źródło:

Zobacz więcej