RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Najbardziej zielony klub piłkarski świata” będzie nosić stroje z kawy

Piłkarze będą nosić stroje z fusów z kawy (fot. Forest Green Rovers)
Piłkarze będą nosić stroje z fusów z kawy (fot. Forest Green Rovers)

Od najbliższego nowego sezonu ligowego piłkarze brytyjskiego klubu Forest Green Rovers będą nosić stroje wykonane z ekologicznych materiałów. Do ich produkcji wykorzystano m.in. fusy z kawy, przetworzone tworzywa sztuczne. W minionych dwóch sezonach zawodnicy nosili koszulki z bambusa.

Takich piłkarskich strojów jeszcze nie widzieliście. Nowe koszulki FC Witebsk

Podczas gdy piłkarska moda coraz odważniej odchodzi o jednolitych wzorów ubrań, o krok dalej poszli projektanci strojów występującego w lidze...

zobacz więcej

Już podczas meczu w najbliższy weekend piłkarze Forest Green Rovers założą próbne stroje. Właściciel klubu Dale Vince powiedział lokalnym mediom, że koszulki z odpadów kawy będą prawdopodobnie lżejsze i bardziej ekologiczne niż te wcześniejsze, bambusowe.

– Koszulki są kombinacją fusów z kawy i plastikowych butelek podlegających recyklingowi – powiedział Vince dla BBC. Produkcja wymaga specjalnego procesu. Jak zaznaczył, dzięki temu „wszystko w nich jest powtórnie przetworzone lub organiczne”.

Forest Green Rovers w 2017 r. został uznany przez Międzynarodową Federację Piłkarską (FIFA) za „najbardziej zielony klub piłkarski świata”. W 2018 został też pierwszym na świecie klubem piłkarskim – z certyfikatem ONZ – „neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla”.

Mówi się też, że klub podaje swoim piłkarzom wegańskie jedzenie; oni sami grają na stadionie wykonanym w całości z drewna.

źródło:
Zobacz więcej