RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Miał 500 zł długu, zwrócił 52 tysiące. Zostało mu drugie tyle do oddania. Interweniuje minister

Minister Wójcik przypomniał, że w Sejmie procedowane jest wydłużenie czasu składania skarg nadzwyczajnych. (fot. PAP/Marcin Obara)
Minister Wójcik przypomniał, że w Sejmie procedowane jest wydłużenie czasu składania skarg nadzwyczajnych. (fot. PAP/Marcin Obara)

Minister w KPRM Michał Wójcik wystąpił do Prokuratora Generalnego o skargę nadzwyczajną w sprawie dłużnika, którego odsetki wynosiły 1440 proc. w skali roku. Za dług w wysokości 500 zł komornik zabrał dłużnikowi 52 tys. zł, ale należność wciąż sięga blisko 60 tys. zł.

Wójcik przekazał, że trafiły do niego dokumenty dotyczące umowy zawartej 21 marca 2006 roku. Była to umowa zlecenia z firmą o pośrednictwo finansowe, a wynagrodzenie miało wynosić 500 złotych wraz z odsetkami w wysokości 20 złotych za każdy dzień spóźnienia płatności. „Na moim stole leżą dokumenty. Zawarto umowę pożyczki na kwotę 500 złotych. Odsetki wynosiły 1440 proc. rocznie! Dziś zaległość wynosi 112 tysięcy złotych. W tej sprawie wystąpiłem już do Prokuratura Generalnego o rozważenie skargi nadzwyczajnej” – napisał minister.

Wierzyciel skierował sprawę do sądu i 28 sierpnia tego samego roku Sąd Rejonowy w Bytomiu wydał nakaz zapłaty, który uprawomocnił się 16 września, bo nie został zaskarżony.

Sąd Najwyższy uwzględnił kolejną skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego ws. lichwy

Uchylenie w całości nakazu zapłaty z 2007 r., ze względu na określone w umowie pożyczki odsetki w wysokości 30 proc. miesięcznie, orzekł w środę...

zobacz więcej

„Obecnie toczy się w tej sprawie trzecie postępowanie egzekucyjne, poprzednie dwa zakończyły się częściowym wyegzekwowaniem zadłużenia ze względu na dalszą bezskuteczność egzekucji” – podał minister.

Wójcik przekazał, że wyegzekwowano 51 tys. 903 zł 11 groszy ze 111 tys. 546 zł 82 gr, z których 500 złotych to należność główna, 4119 zł to koszty postępowań egzekucyjnych, a resztę stanowią odsetki.

Skarga nadzwyczajna powinna zostać złożona do 3 kwietnia 2021 roku” – przekazał Wójcik. Przy okazji minister przypomniał, że w Sejmie procedowane jest wydłużenie czasu składania skarg nadzwyczajnych.

-> Przeczytaj także: Ludzie pożyczali pieniądze i tracili domy. CBŚP zatrzymało czterech lichwiarzy

źródło:
Zobacz więcej