RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Miał inwestować w kryptowaluty. Stracił 200 tysięcy złotych

Mieszkaniec Wrześni stracił 200 tys. złotych (fot. Shutterstock/eamesBot)
Mieszkaniec Wrześni stracił 200 tys. złotych (fot. Shutterstock/eamesBot)

200 tys. zł stracił mieszkaniec Wrześni (woj. wielkopolskie), który został oszukany przez mężczyznę oferującego pomoc przy inwestowaniu w kryptowaluty. Oszust namówił poszkodowanego do zainstalowania aplikacji, dzięki której przestępca przejął dostęp do konta bankowego ofiary.

Fałszywe dolary upłynniali na poczcie. Areszt dla dwóch Ukraińców

Do 10 lat więzienia grozi dwóm obywatelom Ukrainy, którzy odpowiedzą za wprowadzanie do obiegu fałszywych dolarów. Według śledczych mężczyźni mieli...

zobacz więcej

Oficer prasowy wrzesińskiej policji sierż. szt. Adam Wojciński przekazał w środę, że 32-letni mieszkaniec Wrześni zgłosił oszustwo funkcjonariuszom w poniedziałek.

– Wartość poniesionych strat wyniosła 200 tys. zł – podkreślił.

– Zgłaszający podał, że 25 stycznia skontaktował się z nim mężczyzna, który poinformował go, że na jego portfelu kryptowalutowym znajduje się około 30 tys. zł. Bardzo dobrze zorientowany mężczyzna instruował mieszkańca Wrześni krok po kroku, co zrobić, żeby tę kwotę pomnożyć – opisał Wojciński.

Policjant podkreślił, że poszkodowany nie zorientował się, iż pada ofiarą podstępu.

– 32-latek niestety postępował krok po kroku według podanych wskazówek, co skutkowało zainstalowaniem aplikacji umożliwiającej zdalne sterowanie systemem operacyjnym oraz podaniem dostępu do konta bankowego – podał.

W ciągu niespełna miesiąca oszust przelał z konta poszkodowanego 32-latka 140 tys. zł. Pieniądze trafiły na zagraniczny rachunek bankowy.

Przeczytaj też: Mieli szantażować prezesa mleczarni. Wśród oskarżonych dziennikarz

To miała być zwykła sprzedaż obuwia w internecie. Kosztowała krocie

Aż 50 tysięcy złotych straciła kobieta, która chciała sprzedać buty na jednym z portali ogłoszeniowych. Nieświadoma podstępu weszła w przesłany...

zobacz więcej

– Dodatkowo zostały wzięte dwa kredyty gotówkowe na kwotę 60 tys. zł – zaznaczył policjant.

Jak przyznał Wojciński, funkcjonariusze odnotowali na terenie powiatu wrzesińskiego kilka podobnych oszustw, ale żadne nie było przeprowadzone na podobną skalę. Policjanci przestrzegają, że podawanie swoich danych lub haseł, czy instalowanie nieznanych aplikacji może doprowadzić do dużych strat finansowych.

źródło:

Zobacz więcej