RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Opozycja drąży temat luki VAT-owskiej. Główny ekonomista BGK pokazał wykresy

Ekonomista wyjaśnia, jak zmniejszono lukę w VAT (fot. Shutterstock/fuel industry)
Ekonomista wyjaśnia, jak zmniejszono lukę w VAT (fot. Shutterstock/fuel industry)

Opozycja wnioskuje o informację premiera nt. stanu finansów państwa, w tym luki VAT, uznając środowe wystąpienie Mateusza Morawieckiego za „bezczelne kłamstwo”. Jak zauważa główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego Mateusz Walewski, „to, że tzw. luka VAT-owska spadła, jest faktem niezaprzeczalnym; została ona ograniczona w ciągu kilku lat z ponad 20 do poniżej 10 procent”. W twitterowym wpisie ekspert przywołał potwierdzające to dane Komisji Europejskiej. „Nie wiem, czemu tyle sił wkłada się w to, by zdyskredytować sukces” – zastanawia się Walewski.

„Mafia leje bez VAT” ostrzegał „PB” już w 2012 r. Co się zmieniło?

Już w 2012 r. „Puls Biznesu” alarmował, że przestępcy oferują na rynku tani olej napędowy ze wschodu, wyłudzając VAT i „rozkładając na łopatki...

zobacz więcej

– Ta luka w ciągu kilku lat – jak informuje Komisja Europejska – zmniejszyła się z ponad 20 do mniej niż 10 proc. teoretycznych wpływów podatkowych. To był jeden z najszybszych spadków notowanych w UE – podkreśla główny ekonomista BGK.

Jak zmniejszono lukę w VAT?


Jak wyjaśnia, do poprawy ściągalności VAT przyczyniły się reformy instytucji skarbowych, informatyzacja i uruchomienie specjalnych mechanizmów. Wymienił m.in. Jednolity Plik Kontrolny (JPK) czy mechanizm podzielonej płatności (split payment).

JPK to zestaw informacji o transakcjach gospodarczych, które przedsiębiorcy muszą przesyłać urzędowi skarbowemu lub na jego żądanie. Celem tego mechanizmu jest szybsza kontrola rozliczeń dokonywanych przez firmy.

Split payment polega na dzieleniu płatności, która wpływa do sprzedawcy na dwie części – kwotę netto i należny od transakcji VAT. Podatek VAT trafia na wydzielony rachunek, z którego nabywca nie może swobodnie korzystać. Z niego opłacany jest np. VAT na rzecz kontrahentów. Jeśli przedsiębiorca chce dysponować zgromadzonymi na rachunku VAT środkami na inne cel niż opłacenie danin, musi w tej sprawie złożyć wniosek do urzędu skarbowego.

Ekonomista: W Polsce szybszy spadek niż w UE


Walewski dodał, że „luka VAT spadała w tym czasie w całej UE, ale w Polsce zdecydowanie szybciej od średniej”. – To jest niezaprzeczalny fakt i to jest podstawa polskiego sukcesu w tej sprawie – zaznaczył. Ekspert zwrócił uwagę, że zwiększenie ściągalności podatku VAT od przedsiębiorców, to też efekt ograniczenia szarej strefy, ograniczenia działań mających na celu wyłudzenie zwrotu tego podatku.

Luka VAT w Polsce w raporcie dla KE (Źródło: europa.eu)

– Przy wzroście dochodów z VAT jest też oczywiście element cykliczności – to oczywiste. Prawdopodobnym jest, że jak wróci koniunktura, to luka będzie rosnąć; pytanie jak bardzo. Na pewno nie będzie to rząd wielkości jak kilka lat temu, bo zastosowanie w przeszłości odpowiednich mechanizmów poprawiających ściągalność można uznać już za element stały – podsumował.

Morawiecki: Osiem lat PO w jeden rok


Szef rządu w środę w Sejmie przypomniał, że w roku 2015, ostatnim roku rządzenia Platformy Obywatelskiej wpływy z VAT wyniosły 123 mld zł, podczas gdy w roku 2020 wzrosły one do 184 mld zł.

– W ciągu jednego tylko roku 2017 wzrasta ściągalność podatku VAT o 30 mld zł. A ile wzrasta podatek VAT w czasach Platformy Obywatelskiej przez osiem lat? Szanowni państwo, też 30 mld zł. Nie przejęzyczyłem się. Tu osiem lat, a tutaj jeden rok – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Zobacz także: Premier do PO: Podwyżką podatków zasililiście mafie VAT-owskie, my poganiając je, zasililiśmy polskie rodziny w te środki [WIDEO]
teraz odtwarzane
Premier: Pogoniliśmy tę mafię VAT-owską

źródło:
Zobacz więcej