RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Halowe Mistrzostwa Europy. Znamy skład reprezentacji Polski

Ewa Swoboda będzie bronić w Toruniu tytułu mistrzyni Europy (fot. PAP/Tytus Żmijewski)
Ewa Swoboda będzie bronić w Toruniu tytułu mistrzyni Europy (fot. PAP/Tytus Żmijewski)

Z niemającymi minimum Pawłem Wojciechowskim i Konradem Bukowieckim, ale bez Kamili Lićwinko. Dziś poznaliśmy skład reprezentacji Polski na Halowe Mistrzostwa Europy, które 4 marca rozpoczną się w Toruniu. W składzie Biało-Czerwonych jest 45 lekkoatletów.

Kamila Lićwinko biega po schodach po wiadukcie

Wbieganie po schodach na wiadukt znajdujący się nad drogą ekspresową S8 to jeden z najważniejszych obecnie elementów treningowych skaczącej wzwyż...

zobacz więcej

W reprezentacji Polski nie zabraknie obrońców tytułów z Glasgow m.in. kulomiota Michała Haratyka, czy sprinterki Ewy Swobody. Obok doświadczonych zawodników koszulki z orzełkiem założą w Toruniu także wschodzące gwiazdy krajowej lekkoatletyki.

Młode pokolenie reprezentować będzie m.in. rekordzistka kraju juniorek w biegu na 400 metrów Kornelia Lesiewicz, czy 20-letnia Pia Skrzyszowska, która w tym sezonie pokonała już 60 metrów przez płotki w 7.98.

Jak podkreśla prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Henryk Olszewski polscy zawodnicy prezentują ostatnio formę pozwalającą z optymizmem spoglądać na start w Arenie Toruń. Biało-Czerwoni przystąpią do zawodów w roli faworyta – dwie poprzednie edycje europejskiego czempionatu w hali kończyli na pozycji lidera klasyfikacji medalowej.

– Ostatnie edycje halowych mistrzostw były bardzo udane dla naszej reprezentacji. Teraz czas na sprawdzian we własnej hali. Nie chcę prognozować, ile medali zdobędzie nasza reprezentacja, ale jestem przekonany, że każdy z zawodników zrobi wszystko, aby zaprezentować się z jak najlepszej strony. Polscy lekkoatleci dobrze przepracowali okres przygotowawczy i podczas mistrzostw w Toruniu dostarczą wielu pozytywnych emocji – zapewnił prezes Olszewski.

Kolejne złoto dla Polski! Ewa Swoboda halową mistrzynią Europy w biegu na 60 m

Ewa Swoboda została halową mistrzynią Europy w biegu na 60 m. Polka w finale osiągnęła czas 7,09 s. Srebrny medal zdobyła Holenderka Dafne...

zobacz więcej

Aniołki w drodze po medale


Jednym z wydarzeń, na które będą czekać polscy kibice, będzie występ żeńskiej sztafety 4 x 400 metrów, czyli Aniołków Matusińskiego. W tej konkurencji Biało-Czerwone zdobyły w trzech ostatnich edycjach halowych mistrzostw brąz i dwa złota. 

– Zdobyłyśmy tytuły w 2017 roku w Belgradzie i dwa lata temu w Glasgow. Teraz chcemy ponownie zwyciężyć. Co prawda widać, jak mocne są ostatnio np. Holenderki, ale my będziemy mieć przecież przewagę własnej hali. Szkoda tylko, że na trybunach nie zasiądą kibice – mówi Małgorzata Hołub-Kowalik.

Generalnym testem przed najważniejszą imprezą sezonu zimowego były Halowe Mistrzostwa Polski, które także odbyły się w Toruniu. Niepocieszony po nich był Konrad Bukowiecki. Srebrny medalista z Berlina nie przekroczył nawet granicy 20 metrów.

Jego forma powinna jednak rosnąć. Zawodnik przez miesiąc przygotowań zmagał się z kontuzją pleców. – Potrzebuję jeszcze około 10 dni, żeby wrócić do w miarę normalnego pchania – powiedział.

Niesamowity rekord świata w pchnięciu kulą. Crouser niemal przerzucił rzutnię [WIDEO]

To się nazywa mocne otwarcie sezonu. Ryan Crouser w pierwszym tegorocznym starcie ustanowił rekord świata w pchnięciu kulą w hali z niesamowitym...

zobacz więcej

Słabo wypadł także tyczkarz Paweł Wojciechowski. Obaj znaleźli się jednak w składzie na HME. W kadrze nie ma za to Kamili Lićwinko, która w skoku wzwyż osiągnęła zaledwie 1,82 m. Doświadczona zawodniczka ma się teraz koncentrować na sezonie letnim.

Transmisja w TVP


36. Halowe Mistrzostwa Europy odbędą się w Arenie Toruń pomiędzy 4 i 7 marca. Bezpośrednie relacje z imprezy będzie można oglądać na antenach Telewizji Polskiej.

Toruń będzie drugim polskim miastem-gospodarzem halowych mistrzostw Europy. Poprzednio zawody tej rangi gościła w naszym kraju w roku 1975. Impreza odbyła się wówczas w Katowicach. Skład reprezentacji Polski
Kobiety:
K. Sokólska, E. Swoboda (60 m), M. Hołub-Kowalik, J. Święty-Ersetic (400 m, 4x400 m), A. Cichocka, J. Jóźwik, A. Wielgosz (800 m), M. Galant, K. Kazimierska (1500 m), K. Kołaczek, P. Skrzykowska (60 m ppł), A. Szóstak (trójskok), K. Kardasz (pchnięcie kulą), P. Ligarska, A. Sułek (pięciobój), A. Gaworska, N. Kaczmarek, K. Lesiewicz, J. Linkiewicz (4x400 m).

Mężczyźni:
D. Kopeć, R. Olszewski, P. Słowikowski (60 m), K. Duszyński (400 m, 4x400 m), M. Borkowski, P. Dobek, A. Kszczot, (800 m), A. Czerwiński, M. Lewandowski (1500 m), M. Rozmys (1500 m, 3000 m), D. Czykier, K. Kiljan, A. Noga (60 m ppł), A. Świderski (trójskok), P. Lisek, R. Sobera, P. Wojciechowski (skok o tyczce), K. Bukowiecki, M. Haratyk, J. Szyszkowski (pchnięcie kulą), P. Wiesiołek (siedmiobój), D. Kowaluk, J. Krzewina, M. Rzeźniczak, W. Suwara, K. Zalewski (4x400 m)

źródło:
Zobacz więcej