RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zegarki na czas letni – to może być już ostatni raz. Zmiana czasu w 2021 już niedługo

Kiedy zmiana czasu z zimowego na letni w 2021 roku? (fot. Shutterstock/Zephyr_p)
Kiedy zmiana czasu z zimowego na letni w 2021 roku? (fot. Shutterstock/Zephyr_p)

Zbliża się zmiana czasu z zimowego na letni. Kiedy przestawiamy zegarki? Nastąpi to pod koniec marca, kiedy to wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2:00 na 3:00, a co za tym idzie będziemy spać o godzinę krócej. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego zakłada, że już niedługo nie będziemy musieli zmieniać czasu.

Nawet 1500 zł dla każdego. Jak skorzystać z ulgi w PIT za 2020 rok

Już 15 lutego rusza czas rozliczeń podatkowych za 2020 rok. Składając PIT warto pamiętać o przysługujących ulgach. Jedną z najpopularniejszych jest...

zobacz więcej

Wprowadzenie czasu wiosenno-letniego miało pomóc lepiej dopasować czas aktywności człowieka do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego i przynieść oszczędności. W Polsce zdecydowano się na to po raz pierwszy w okresie międzywojennym, a od 1977 roku obowiązuje nieprzerwanie.

Aktualnie podział na czas zimowy i czas letni stosuje się w około 70 krajach na całym świecie.

Dyskusja nad zasadnością i korzyściami płynącymi ze zmiany czasu trwa w Unii Europejskiej od kilku lat. Już w 2019 roku Parlament Europejski opowiedział się za zniesieniem zmiany, a europosłowie chcieli, by zmiana czasu w marcu 2021 roku, a więc teraz, była ostatnią zmianą w tych państwach Wspólnoty, które wybiorą na stałe czas letni.


Zmiana czasu z zimowego na letni w 2021: kiedy przestawiamy zegarki?


Z obowiązującej bezterminowo dyrektywy Unii Europejskiej ze stycznia 2001 roku wynika, że zmiana na czas letni następuje w ostatnią niedzielę marca, z kolei zmiana na czas zimowy ma miejsce w ostatnią niedzielę października. W 2021 roku wypada to:

zmiana na czas letni – w niedzielę 28 marca przestawiamy zegarki z godz. 2:00 na 3:00 (śpimy o godzinę krócej);

zmiana na czas zimowy – w nocy z 30 na 31 października przestawiamy wskazówki z godz. 3:00 na 2:00 (śpimy o godzinę dłużej);

Ostatnia zmiana czasu w 2021? Kiedy koniec?

Nowy rok to czas realizacji marzeń. Tak je spełniają w ZEA

Już za progiem nowy rok, czas postanowień i realizacji marzeń. Wszystkich, którzy twierdzą, że od marzenia do realizacji daleka droga — na zachętę...

zobacz więcej

PE proponował, by właśnie tej drugiej zmiany od tego roku już nie było. Państwa członkowskie miałyby jednak zachować prawo do decydowania o tym, w której strefie czasowej chcą się znaleźć. Nad ostatecznym kształtem projektu negocjują obecnie kraje Wspólnoty.

Zobacz także: Coraz bliżej zniesienia zmiany czasu w UE

Z badań przeprowadzonych przez CBOS w 2019 roku wynika, że zdecydowana większość Polaków także popiera zniesienie zmiany czasu – takie zdanie wyraziło 78,3 proc. Ankietowanych, podczas gdy za jego utrzymaniem optuje jedynie 14,2 proc.

Zmiana czasu, a wpływ na nasze zdrowie?


Inne badania, tym razem naukowe, wskazują na szkodliwe skutki zmiany czasu dla zdrowia. Dr Michał Skalski z Poradni Leczenia Zaburzeń Snu przy Klinice Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w 2019 roku tłumaczył, że dwukrotne w ciągu roku przestawienie wskazówek zegarów najbardziej dotyka ludzi, którzy mają problemy ze snem lub mają zaburzony rytm okołodobowy.

Zaznaczał przy tym, że choć sama zmiana czasu nie jest zwykle główną przyczyną problemów zdrowotnych, to rezygnacja z niej mogłaby oznaczać pozytywne konsekwencje. – Podział na czas letni i zimowy to jeden z wielu czynników zewnętrznych wpływających na jakość ludzkiego życia – mówił dr Skalski.

Zobacz także: Nie zapomnij przestawić wskazówek zegarka

źródło:
Zobacz więcej