RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sondaż z „klubem konserwatystów”. Hołownia poza podium, KO daleko za PiS

Jak wyglądałby rozkład mandatów? (fot. arch.PAP/Radek Pietruszka)
Jak wyglądałby rozkład mandatów? (fot. arch.PAP/Radek Pietruszka)

Partia Szymona Hołownia wypadła z podium – wynika z sondażu pracowni Estymator. Liderem ze znaczną przewagą nad Koalicją Obywatelską pozostaje PiS (prawie 20 pkt. proc. różnicy). W badaniu uwzględniono powstanie „klubu konserwatystów”.

Janusz Kowalski „nie wyklucza startu z Konfederacją” i zachwala polityków tej partii

Janusz Kowalski nie wyklucza wspólnego startu w wyborach z Konfederacją. Były członek rządu ocenił, że w ugrupowaniu tym jest wielu znakomitych...

zobacz więcej

Sondaż przeprowadzono na zlecenie dorzeczy.pl. W badaniu uwzględniono wariant, w którym występuje „klub konserwatystów” , czyli twór, do którego weszliby politycy : konserwatywni, przeciwni stanowisku partii posłowie Koalicji Obywatelskiej, posłowie Porozumienia Jarosława Gowina, posłowie Kukiz’15 i PSL.

W badaniu ankietowani odpowiadali na pytanie: „Gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory do Sejmu na którą z poniższych partii, bądź koalicji partii, oddał/a/by pan/i swój głos?”.

PiS i KO. 20 pkt. proc. różnicy


Z sondażu wynika, że klauzulę zaporową przekroczyłoby sześć ugrupowań. Na czele stawki znajduje się Prawo i Sprawiedliwość z 36,4 proc. głosów . Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska – 17,1 proc.

Podium zamyka Lewica, na którą wskazało 14,5 proc. Na czwartym miejscu znalazła się Polska 2050 Szymona Hołowni – 13,9 proc. głosów.

Nowy sondaż. Lewica zyskuje kosztem PO i Hołowni

Gdyby wybory do Sejmu odbywały się w niedzielę, zdecydowanym wygranym byłaby partia Prawo i Sprawiedliwość. Niewielkie spadki zaliczyły Platforma...

zobacz więcej

Na kolejnym miejscu znajduje się „klub konserwatystów”. Taka koalicja mogłaby liczyć na 12,4 proc. głosów. Ostatnie miejsce w sondażu zajęła Konfederacja – 5,6 proc. głosów, a 0,1 proc. przypadło Mniejszości Niemieckiej.

Mandaty


Przeliczając ten wynik na mandaty, PiS mogłoby liczyć na 197 miejsc w Sejmie, KO na 82, Lewica na 61, Polska 2050 na 60, koalicja konserwatystów na 53, Konfederacja na 6, a Mniejszość Niemiecka na 1 – podaje portal.

Badanie przeprowadzono w dniach 20-21 lutego na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1100 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły, na jaką partię w wyborach do Sejmu będą głosować.

źródło:
Zobacz więcej