RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Gigantyczna strata motoryzacyjnego giganta. „Spadek sprzedaży i COVID-19”

Tak złego wyniku koncern Renault nie miał nigdy w historii (fot. PAP/EPA/S.LECOCQ)
Tak złego wyniku koncern Renault nie miał nigdy w historii (fot. PAP/EPA/S.LECOCQ)

Grupa motoryzacyjna Renault poinformowała o historycznej stracie netto w wysokości 8 mld euro za 2020 r. Wynika ona ze spadku sprzedaży z powodu pandemii koronawirusa oraz z trudności finansowych partnera grupy – japońskiej marki Nissan.

Katastrofa na rynku motoryzacyjnym w Europie. Sprzedaż aut spadła o ponad połowę

Europejskie stowarzyszenie producentów samochodów ACEA poinformowało, że w związku z pandemią koronawirusa sprzedaż aut w Europie spadła w marcu o...

zobacz więcej

– W drugiej połowie roku obserwowaliśmy jednak gwałtowne odbicie, co dobrze wróży strategii grupy – tłumaczył jej dyrektor generalny Luca de Meo. Grupa Renault osiągnęła marżę operacyjną na poziomie 3,5 proc. w drugiej połowie 2020 r.

Renault wprowadził plan redukcji kosztów o 2,5 miliarda euro w ciągu trzech lat, ogłoszony jeszcze przed kryzysem związanym z COVID-19. – Do 2020 roku byliśmy w stanie obniżyć koszty o 1,5 mld euro – poinformował de Meo. Obroty Grupy Renault wyniosły około 43,5 mln euro w 2020 r.

Analitycy ankietowani przez firmę Refinitiv spodziewali się, że strata Renault wyniesie 7,4 mld euro w 2020 r.

Na giełdzie w Paryżu akcje Renault straciły około 4 proc. wartości po ogłoszeniu wyników koncernu. – Renault ma dobrą pozycję, ale 2021 będzie kolejnym trudnym rokiem – przyznał de Meo, który nie podał prognoz na bieżący rok, tłumacząc to dużą niepewnością na rynku.

źródło:

Zobacz więcej