RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Błaszczak o okrętach podwodnych: Negocjacje nie idą w dobrym kierunku

Zakup dwóch okrętów obrony wybrzeża typu Miecznik został zapisany na lata 2021-35 (fot. arch.PAP/M.Bielecki, zdjęcie ilustracyjne)
Zakup dwóch okrętów obrony wybrzeża typu Miecznik został zapisany na lata 2021-35 (fot. arch.PAP/M.Bielecki, zdjęcie ilustracyjne)

– Okręty dla Marynarki Wojennej zostaną zbudowane w polskich stoczniach. Pierwszym zakupem mają być fregaty programu Miecznik, określone jako okręty obrony Wybrzeża – powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak na antenie Polskiego Radia.

Współpraca wojskowa między Polską a Węgrami. Minister Błaszczak w Budapeszcie [WIDEO]

Minister obrony Mariusz Błaszczak i minister obrony Węgier Tibor Benko podpisali w Budapeszcie Plan współpracy bilateralnej na 2021 rok. Ma on...

zobacz więcej

Budowa w polskich stoczniach pozwoli wykorzystać potencjał, który w nich drzemie. Jest także odpowiedzią na problemy w negocjacjach w sprawie używanych okrętów podwodnych.

– Negocjacje nie idą w dobrym kierunku. Zaniepokojeni jesteśmy czasem i ceną. Zapadła decyzja, że w pierwszej kolejności postawimy na okręt obrony wybrzeża – argumentował.

Szef MON wyjaśnił, że okręt będzie się charakteryzował możliwością obrony przeciwlotniczej, ale także będzie miał na pokładzie rakiety o zasięgu zbliżonym do nadmorskiej jednostki rakietowej.

Miecznik


„Ważne informacje dla Marynarki Wojennej. Zgodnie z rekomendacjami wojska pierwszym zakupem dla marynarzy będzie okręt obrony wybrzeża Miecznik. Zakup pomostowych okrętów podwodnych uzależniamy od oferty szwedzkiej. Niezbędne są korekty w kwestii ceny i czasu realizacji” – napisał w poniedziałek na Twitterze szef MON. Zakup dwóch okrętów obrony wybrzeża typu Miecznik – zbudowanych przez polski przemysł – został zapisany w planie modernizacji technicznej sił zbrojnych na lata 2021-35.

źródło:
Zobacz więcej