RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zmiana temperatury wpływa na liczbę zachorowań na COVID-19

Spadek temperatury wiąże się ze wzrostem liczby zachorowań na COVID-19 (fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE)
Spadek temperatury wiąże się ze wzrostem liczby zachorowań na COVID-19 (fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE)

Niskie temperatury zwiększają ryzyko transmisji COVID-19, a wysokie je zmniejszają – wykazali naukowcy na podstawie analiz danych nt. zachorowalności na COVID-19 i dobowych wartości temperatur w 50 krajach.

Walka z pandemią. Gdyby uwzględnić te dane, można uniknąć lockdownu

Pogodowe parametry, takie jak temperatura, wilgotność czy prędkość wiatru, pomagają przewidzieć ataki epidemii. Kiedy zrobi się cieplej i mniej...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

SARS-CoV-2 należy do rodziny koronawirusów ludzkich i charakteryzuje się zwiększonym ryzykiem transmisji w chłodniejszych, mniej wilgotnych miesiącach, a także stosunkowo niewielkim ryzykiem w porach cieplejszych i bardziej wilgotnych. Biorąc pod uwagę tę zależność, naukowcy z Instytutu Christina Lee Brown Envriome na Uniwersytecie w Louiseville i Johns Hopkins University School of Medicine założyli, że temperatura powietrza może wpływać na transmisję wirusa SARS-CoV-2. Swoje wnioski publikują na łamach PLOS ONE.

W celu sprawdzenia założeń, porównali dane dotyczące dobowych wartości temperatur z zarejestrowanymi nowymi przypadkami COVID-19 w 50 krajach półkuli północnej między 22 stycznia a 6 kwietnia 2020. Okazało się, że wraz ze wzrostem temperatur liczba nowych przypadków COVID-19 spadała.

Liczba zakażeń a zmiana temperatury


Z analizy danych wynika, że dzienny wzrost temperatury o jeden stopień był bezpośrednio powiązany z jednoprocentowym spadkiem liczby nowych przypadków SARS-COV-2. Jednocześnie spadek temperatury o jeden stopień wiązał się ze wzrostem liczby zachorowań o 3,7 proc. w skali jednego dnia.

Analizę przeprowadzono na początku pandemii, więc dane nie były zależne od innych czynników, takich jak wpływ lockdownu, noszenia maseczek czy innych działań podejmowanych w celu walki z koronawirusem.

Prognoza pogody. To nie koniec ataku zimy, są alerty przed siarczystym mrozem

IMGW ostrzega przed silnym mrozem na północnym wschodzie Polski. Synoptycy prognozują spadek temperatury nawet do –23 st. Na zachodzie kraju...

zobacz więcej

Jak mówi jeden z pomysłodawców badania, Aruni Bhatnagar z Brown Envriome Institute, „choć COVID-19 to choroba zakaźna, która rozprzestrzenia się niezależnie od temperatury, nasza analiza wskazuje na wyraźny wpływ pory roku i pogody na ten proces”.

Zmiana temperatur a walka z pandemią


Naukowiec podkreśla, że „na zmniejszenie tempa rozprzestrzeniania się wirusa wpływają nie tylko temperatura i zjawiska atmosferyczne, ale też działania społeczne, takie jak zachowanie dystansu czy pozostawanie w domach. Połączenie wszystkich tych czynników warunkuje transmisję wirusa”.

Badacze wykazali również, że latem transmisja koronawirusa spowalnia, tak jak w przypadku innych chorób sezonowych. Jak zaznaczają, może to być szczególnie przydatna informacja w planowaniu lokalnej walki z pandemią i przewidywaniu kolejnych fal zakażeń.

Nie wiemy, na jak długo wystarczą zapasy szczepionek, ani jak będą zachowywać się nowe warianty koronawirusa. Pewne jest jednak to, że wirus, z którym walczymy, ostatecznie nie będzie w stanie oprzeć się globalnym działaniom, które wszyscy podejmujemy, by go pokonać – powiedział Adam Kaplin z Uniwersytetu Johna Hopkinsa, jeden z autorów badania. Według niego obserwacja temperatur i ich wpływu na liczbę przypadków COVID-19 to kluczowe działanie w walce z pandemią.

źródło:

Zobacz więcej