RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Innowacja w biznesie. Kluczem do sukcesu jest cyfryzacja

Innowacje pozwalają na zdobywanie przewagi konkurencyjnej (fot. Pixabay)
Innowacje pozwalają na zdobywanie przewagi konkurencyjnej (fot. Pixabay)

Innowacje są niezbędne firmom, aby przetrwać w zmieniającym się świecie. Istnieje wiele przykładów międzynarodowych korporacji, które przez innowacyjny zastój straciły pozycję lidera na rynku. Bywają jednak i tacy, którzy doskonale wiedzą, który moment wykorzystać na wprowadzenie kreatywnych zmian do utartych schematów prowadzenia biznesu. Na czym powinny skupić się firmy, które chcą osiągnąć sukces w trudnych czasach?

PAIH: Polska unijną potęgą w eksporcie baterii litowo-jonowych

– Polska stała się liderem w eksporcie baterii litowo-jonowych w Unii Europejskiej oraz ośrodkiem produkcji baterii elektrycznych – wskazuje Polska...

zobacz więcej

W raporcie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości pt. „Monitoring trendów w innowacyjności” wskazano, że odwaga i niestandardowe myślenie leżą u podstaw działalności gigantów sukcesu, którzy zdecydowali się zaryzykować. Dzięki takiemu podejściu rozkwitły firmy jak Netflix, Amazon czy Uber.

Sprzedaż bezpośrednia, franczyza, czy sklepy stacjonarne to przykłady tradycyjnych modeli biznesowych. Istnieją również rozwiązania hybrydowe, które łączą sprzedaż w internecie ze sklepami stacjonarnymi. Jednak to innowacyjne modele biznesowe (oparte na rozwiązaniach cyfrowych) przynoszą największe korzyści.

Innowacje w modelu biznesowym to tworzenie wartości i zdobywanie przewagi konkurencyjnej poprzez zmianę operacyjnego modelu działalności. Dotyczy to wyboru oferty produktów lub usług, modelu przychodów i segmentu rynku docelowego, a także koncentracji na zwiększaniu rentowności – zwraca uwagę PARP.

Od czasu do czasu wiele firm samowolnie modyfikuje swoje modele biznesowe, aby dostosować się do zmieniającego się otoczenia biznesowego i wymagań rynku. Często firmy po prostu nie mają innego wyjścia. Konieczność dostosowywania się do nowych realiów jest jeszcze pilniejsza w czasie pandemii koronawirusa – często wprowadzenie innowacji nie tylko pomaga firmom przetrwać, ale również znacząco wpływa na rozwój działalności.

Transport autonomiczny stanie się naszą codziennością

Efektywność transportu decyduje o rozwoju gospodarek, wpływa na projektowane naszego otoczenia, kształtuje styl życia, nawyki, kulturę. Jego...

zobacz więcej

Dobry produkt to za mało


– Wciąż mało mówi się na temat zmian, które wykraczają poza tradycyjne postrzeganie innowacji jako wprowadzenie nowego produktu bądź usługi. Nie wystarczy opracować dobry produkt aby odnieść sukces. Należy przeanalizować proces tworzenia wartości dla klienta i zastanowić się, jak można poprawić jego poszczególne elementy – tłumaczy Jacek Łapiński z Departamentu Analiz i Strategii PARP.

Według „Harvard Business Review” od 2000 r. 52 proc. firm z listy „Fortune 500” zbankrutowało, zostało wykupionych lub nie istnieje, a 75 proc. zostanie zastąpionych do 2027 r. Dzieje się tak, bo firmy nie podejmują odpowiednio wcześniej koniecznych zmian dostosowujących je do przemian zachodzących w ich otoczeniu.

Innowacje w modelu biznesowym mogą nie tylko pobudzić wzrost przedsiębiorstwa, ale także przynoszą korzyści konsumentom, ponieważ sprawiają, że produkty i usługi są tańsze i zapewniają większą wartość dla użytkownika. Stają się też wymogiem czasów. Według BCG, w okresie ostatnich 50 lat żywotność modelu biznesowego skróciła się średnio z 15 do 5 lat. Rewolucyjne innowacje modeli biznesowych w ogromnej większości przypadków są wynikiem cyfryzacji. Historia pokazuje, że to właśnie rozwiązania cyfrowe wnoszą największą wartość do modeli biznesowych bez względu na to, jaką branżę rozpatrujemy.

Dobrym przykładem jest historia firmy Kodak, który mimo nadarzającej się okazji nie zdecydował się na daleko idące zmiany w swoim modelu biznesowym. Gdy jej pracownik wynalazł aparat cyfrowy, zarząd firmy nie zdecydował się go zrealizować i przekształcić model działalności firmy, w obawie że wpłynie to na sprzedaż filmów do jego tradycyjnych aparatów, a więc główne źródło dochodów. Ostatecznie to konkurenci wprowadzili na rynek aparat cyfrowy.

– Siłą firm jak Netflix, Amazon czy Uber nie jest to, że oferują lepsze produkty niż konkurencja. Odnajdują one niszę na rynku, którą błyskawicznie wykorzystują i powiększają do rozmiarów rynku głównego nurtu, zanim dotychczasowi liderzy zdążą odpowiednio zareagować. Kluczem jest tu szybkość wprowadzania zmian w modelu biznesowym, w szczególności silny nacisk na „consumer experience” – przekonuje Łapiński.

źródło:
Zobacz więcej