
„Wszyscy jesteście braćmi” – tak brzmi motto pielgrzymki papieża Franciszka do Iraku, która odbędzie się od 5 do 8 marca. Delegacja watykańska przeprowadziła w niedzielę inspekcję niektórych miejsc ujętych w programie Ojca Świętego. Jak zapewniono, ma on odwiedzić m.in. starożytne miasto Ur, związane z historią chrześcijaństwa i biblijnym prorokiem Abrahamem.
Eskalacja konfliktu między Stanami Zjednoczonymi i Iranem grozi zaognieniem sytuacji na całym Bliskim Wschodzie. Budzi to poważny niepokój biskupów...
zobacz więcej
Program podróży Franciszka zawiera takie etapy jak: An-Nadżaf, Ur, Irbil, Mosul i Al-Hamdanijja. Przewidziano cztery przemówienia, dwie homilie, jedną modlitwę „Anioł Pański” i jedną modlitwę za ofiary wojny.
Biskup Rzymu swoją pielgrzymkę rozpocznie 5 marca. Wyleci on z lotniska Fiumicino w prowincji rzymskiej i dotrze o w Bagdadu, gdzie przywita go premier Mustafa al-Kazimi. Następnie spotka się też m.in. z prezydentem Barhamem Salihem.
Co najmniej trzy rakiety spadły na Irbil, stolicę Regionu Autonomicznego Kurdystanu w północnym Iraku. Zginęła jedna osoba cywilna, a pięć zostało...
zobacz więcej
Szyicki duchowny, w przeciwieństwie do irańskich mułłów, odrzuca konstytucję opartą na religii i akceptuje państwo obywatelskie oraz pluralizm religijny. Jak podaje austriacka agencja katolicka Kathpress, al-Sistani na przestrzeni lat wielokrotnie wyrażał swoje poparcie dla irackich chrześcijan i jednoznacznie opowiadał się za utrzymaniem wspólnot chrześcijańskich w kraju.
Państwo Islamskie (IS) wzięło na siebie odpowiedzialność za czwartkowy podwójny samobójczy zamach bombowy w stolicy Iraku Bagdadzie, w którym...
zobacz więcej
Koordynator papieskiej wizyty z irackiego Kościoła, bp Basil Yaldo z kurii Patriarchatu Chaldejskiego, potwierdził, że „będzie ona historyczna” i że Franciszek „odwiedzi wszystkie zaplanowane miejsca”.
Dyrektor urzędu ds. starożytności w Zi Kar, Taher Kuein, powiedział, że „70 proc. przygotowań do wizyty papieża w prowincji zostało zakończonych”. Wyjaśnił, że miejsce, w którym zatrzyma się dostojny gość oraz miejsce, w pobliżu domu Abrahama, gdzie odprawi on mszę św., są już gotowe.
Jest to pierwsza podróż apostolska papieża po ponad roku od wybuchu pandemii i wizyta, którą od dawna zamierzał odbyć, aby umocnić mniejszość chrześcijańską w Iraku, która w ostatnich latach padła ofiarą prześladowań ze strony dżihadystów.