RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Krupka: Prezydent Skarżyska promuje nienawiść, ale nie umie odpowiedzieć na pytania

Urząd w Skarżysku-Kamiennej nie wyjaśnił, jakie przyniosła miastu misja gospodarcza w Las Vegas (fot. Facebook/Anna Krupka)
Urząd w Skarżysku-Kamiennej nie wyjaśnił, jakie przyniosła miastu misja gospodarcza w Las Vegas (fot. Facebook/Anna Krupka)

Prezydent Skarżyska-Kamiennej, Konrad Krönig, który udostępnił w sieciach społecznościowych zdjęcia z wulgarnym napisem „j***ć PiS”, do tej pory nie udostępnił informacji o korzyściach, jakie odniosło miasto z jego delegacji służbowych, m.in. do Las Vegas – mówi w rozmowie z portalem tvp.info minister Anna Krupka, która w 2018 r. jako poseł Ziemi Świętokrzyskiej przeprowadzała kontrolę społeczną w skarżyskim magistracie.

Oburzający post prezydenta Skarżyska-Kamiennej. Wielki napis „Jeb** PiS”

Prezydent Skarżyska-Kamiennej Konrad Krönig udostępnił na Facebooku zdjęcia, na których widnieje wulgarny napis „Jeb** PiS”. „To wulgarne i...

zobacz więcej

– Pani minister, gdy w czerwcu 2018 r. odwiedziła pani Urząd Miasta Skarżysko-Kamienna, pan prezydent Konrad Krönig skarżył się, że nie został uprzedzony o wizycie, która odbyła się niejako z zaskoczenia. Od tego czasu minęły 32 miesiące, czy przez ten czas zdołała pani uzyskać ze skarżyskiego samorządu odpowiedzi na pytania, których wówczas nie udzielono?

– Wizytowałam w ramach kontroli społecznej wraz z radnym m. Skarżysko-Kamienna panem Mariuszem Bodo Urząd Miasta. Pytałam wówczas pana prezydenta Kröniga o cel, koszty, konkretne efekty jego wyjazdu służbowego do Las Vegas w 2016 r. – miała to być „misja gospodarcza” – i pytałam także o to, co dzięki tej delegacji uzyskało miasto Skarżysko-Kamienna. Nie dostałam takiej odpowiedzi ani wówczas, ani do tej pory.

– Delegacja do USA to jedyny taki przypadek?

– Celem naszej wizyty było skontrolowanie działań Urzędu Miasta. Oczywiście przede wszystkim stojącego na jego czele prezydenta Konrada Kröniga, nawiasem mówiąc znanego z licznych wyjazdów tego rodzaju, chociaż w czasie kontroli trafiłam także na delegacje służbowe jednego z jego współpracowników. Pytałam panią skarbnik miasta o cel i efekty wyjazdu zarówno prezydenta, jak i jego urzędnika, ale pani skarbnik nie była w stanie odpowiedzieć na te pytania.

– O prezydencie Skarżyska-Kamiennej zrobiło się głośno, gdy opublikował w sieciach społecznościowych zdjęcie z hejterskim wpisem. Jak pani ocenia takie postępowanie?

– Pan Krönig do tej pory nie udziela odpowiedzi na pytania o efekty wydatkowania pieniędzy podatników, ale widzimy, czym się zajmuje. To bez wątpienia skandaliczne, by prezydent miasta umieszczał wpisy, które propagują nienawiść, hejt, wulgaryzmy. Oczekuję od niego przeprosin i usunięcia tego wpisu. Nie ma zgody na taką retorykę w przestrzeni publicznej.

Nagrania wideo z kontroli społecznej w Urzędzie Miasta Skarżysko-Kamienna w czerwcu 2018 r.


Delegacja służbowa prezydenta Skarżyska-Kamiennej do Las Vegas kosztowała 16718 zł. To tylko jeden z wielu służbowych wyjazdów krajowych i zagranicznych szefa magistratu w Skarżysku-Kamiennej – m.in. do Zakopanego, Dusznik Zdroju, Solca Zdroju, Rabki, Czarnej Dolnej czy Żywca.

Portal tvp.info poprosił Urząd Miasta Skarżysko-Kamienna o odniesienie się do tej sprawy. Gdy tylko uzyskamy odpowiedź, opublikujemy ją.

-> Przeczytaj także: Taki hejt produkuje się za pieniądze PO i warszawskiego ratusza

źródło:
Zobacz więcej