RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Liderka Strajku Kobiet chwali PO. „Poparli aborcję, żeby Lempart ich pochwaliła”

Liderka Strajku Kobiet Marta Lempart podczas jednego z protestów (fot. Omar Marques/Getty Images)
Liderka Strajku Kobiet Marta Lempart podczas jednego z protestów (fot. Omar Marques/Getty Images)

„Platforma usłyszała głos suwerena” – tak Marta Lempart ze Strajku Kobiet skomentowała poparcie PO dla legalizacji aborcji do 12. tygodnia ciąży. – PO to zrobiła, żeby Lempart ją pochwaliła. Platformie milszy ryk „Lemparta” niż własny program wyborczy i konstytucja, o którą wcześniej tyle płakali. Jeśli PO poważnie traktuje postulat aborcji, a nie postulaty z deklaracji ideowej sprzed lat, to powinna zmienić nazwę. Wtedy będzie wiadomo, że to nie partia, która 20 lat temu określała się jako konserwatywno-liberalna, broniąca Kościoła – powiedział tvp.info poseł Konfederacji Dobromir Sośnierz.

Lempart chwali PO ws. aborcji. „Wreszcie opowiedziała się za legalizacją, a nie kompromisem”

Platforma Obywatelska wreszcie opowiedziała się za legalizacją a nie kompromisem, który jest zakazem – komentuje stanowisko PO ws. aborcji Marta...

zobacz więcej

Marta Lempart ze Strajku Kobiet: Ulica mówiła do Borysa Budki i Budka posłuchał


„Platforma usłyszała głos suwerena, PiS tego nie potrafi i to wiemy od dawna. (…) Były rozmowy, ulica mówiła do Borysa Budki, a Borys Budka posłuchał. Myślę, że nie tylko Borys Budka. To nie tylko kwestia Budki, ale też Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i kobiet w Platformie” – stwierdziła w Radiu Zet liderka Strajku Kobiet Marta Lempart. Choć aktywistka ma powody do zadowolenia, to nie można tego samego powiedzieć o przedstawicielach konserwatywnej frakcji w PO. Zarząd Platformy Obywatelskiej przyjął deklarację popierającą liberalizację przepisów antyaborcyjnych wbrew woli ponad 20 posłów.

Zobacz także: W PiS jest miejsce dla konserwatywnych posłów PO? „Nigdy nie mówimy nigdy”

Konserwatyści z PO w PiS? Ireneusz Raś: Nie przejdziemy na radykalne pozycje


„Jeśli ktoś chciałby wspierać Zjednoczoną Prawicę w jej programie i się identyfikuje z jej poglądami, wartościami, jeżeli czuje się wypychany ze swojego środowiska, jeżeli to szczera wola pracy dla Polski, to nigdy nie mówimy nigdy” – mówił o ewentualnej współpracy konserwatystów z PO ze Zjednoczoną Prawicą zastępca rzecznika prasowego Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel. Co na to najbardziej znany przedstawiciel frakcji konserwatywnej? – Z lewa i z prawa płyną takie propozycje, aby ludzie mojego poglądu przeszli na radykalne pozycje. Konserwatyści z PO na radykalne pozycje nie przejdą. Ani lewicowe, ani na pozycje Prawa i Sprawiedliwości – mówił poseł PO Ireneusz Raś. Mamy początek współpracy Marty Lempart z PO? – To są złośliwe wypowiedzi polityków PiS-u, które pokazują, ze ich celem było wprowadzając tę wojnę aborcją, skierowanie PO na lewo. To byłoby niedobre dla Platformy Obywatelskiej –tłumaczył Raś. Wcześniej parlamentarzysta przekonywał, że choć nie podoba mu się stanowisko zarządu PO, to przynajmniej nie będzie dyscypliny w głosowaniach światopoglądowych.

Marek Suski z PiS: Konserwatyści w PO to frakcja bezobjawowa


Czy konserwatywni posłowie mogą przejść do PiS? – Ja nie wiem, czy tam w ogóle jest tego rodzaju frakcja. Gdyby była, to pewnie już dawno nastąpiłoby rozstanie. To chyba frakcja konserwatywna, ale bezobjawowa – odpowiedział poseł Marek Suski z PiS. –Platforma Obywatelska postanowiła zawiązać koalicję z Martą Lempart. Ponieważ PO bije się teraz o elektorat skrajnie lewicowy, to takie stanowisko przyjęła. Poza tym maska opadła. PO, która do tej pory udawała partię chadecką, teraz pokazała swoje prawdziwe oblicze– dodał Suski.

„Lewicowo-liberalna flanka PO gra aborcją”. Politycy partii komentują stanowisko zarządu

Oczekuję, że zostanie zwołana konwencja partyjna, która rozpatrzy stanowisko zarządu w sprawie aborcji – mówi poseł PO Paweł Zalewski, jeden z...

zobacz więcej

Beata Maciejewska z Lewicy: PO nie jest wiarygodna w kwestii aborcji


– Ja w ogóle nie zgadzam się z tym, że Platforma stanęła za prawami kobiet. Dzisiaj byłam w jednej z rozgłośni radiowych z senatorem Kleiną, który wyraźnie powiedział, że jest za kompromisem z 1993 roku i że ten kompromis powinien zostać. Nie ma zgody wewnątrz PO, żeby w bardzo trudnych sytuacjach umożliwić kobietom dostęp do aborcji do 12. tygodnia– oceniła posłanka Lewicy Beata Maciejewska.

Posłanka Marzena Okła-Drewnowicz z PO wspomniała w wywiadzie, że jej partia podjęła decyzję w sprawie aborcji po przeprowadzeniu badań. Z sondaży wynika, że lwia część elektoratu PO popiera liberalizację przepisów. Czy to nie koniunkturalizm? – Nie uważam, że PO źle postępuje robiąc badania, bo wszystkie partie robią badania. Tutaj jest jednak niewiarygodna. Skoro jednego dnia zarząd przyjmuje stanowisko i tego samego dnia politycy PO jeden przez drugiego mówią: „ja się z tym nie zgadzam, będę głosował inaczej”, to trudno nazwać to zmianą linii Platformy. Uważam, że ona jest taka sama – skomentowała Maciejewska.

Zobacz także: PO za aborcją. „Lempart tupnęła i krzyknęła, więc Budka zrobił, co kazała” [WIDEO]

Tomasz Rzymkowski z PiS: Zaczyna się robić gęsto na lewicy


– W tej chwili Platforma Obywatelska będzie biła się o głosy z Sojuszem Lewicy Demokratycznej, Partią Wiosna czy Partią Razem i innymi tego typu bytami. PO uległa przystawkom, takim jak Inicjatywa Polska, Nowoczesna czy Zieloni. Formacjom politycznym o wyraźnie lewicowym lub skrajnie lewicowym światopoglądzie, jak partia Zieloni. Formacja, która miała kiedyś konserwatywną kotwicę, odwoływała się do chrześcijańskiego dziedzictwa naszego narodu, robi w tej chwili potężny zwrot w lewą stronę. Zaczyna się robić bardzo gęsto na lewicy, a tego elektoratu lewicowego za bardzo nie ma. Będą działały tu mechanizmy rynkowe. Jeśli podaż jest duża, a popyt jest mały, to cena spada – argumentował wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski.

źródło:
Zobacz więcej