RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pogodowy rollercoaster. Prognoza długoterminowa na luty i marzec w trzech wariantach

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował długoterminowy model pogody obejmujący końcówkę lutego i pierwszą dekadę marca. Prognozy synoptyków wskazują, że ocieplenie względnie utrzyma się do końca tego miesiąca, choć mróz może jeszcze pojawić się, stwarzając niebezpieczeństwo po dziennych roztopach. Pierwsze dni marca rozpoczną pogodowy rollercoaster – wpierw spadek temperatury, później kolejne ocieplenie. W siedmiu województwach obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne.

Prognoza na siedem dni. 20 stopni, później ochłodzenie

To już niemal pewne, że w tym sezonie zima nie powróci. Synoptycy IMGW prognozują w tym tygodniu prawdziwie wiosenną pogodę z temperaturami...

zobacz więcej

Obserwowany w ostatnich dniach wysoki poziom wód spowodowany jest gwałtownym wzrostem temperatury, a co za tym idzie topnieniem pokrywy śnieżnej. Ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia dotyczą województw: łódzkiego, dolnośląskiego oraz granicy śląskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego i opolskiego.

Zagrożenie powodziowe może rosnąć


Jak informuje hydrolog IMGW Dariusz Witkowski, dla Mazowsza dotyczą one między innymi zlewni Wisły. – Największe zagrożenie wydaje się być poniżej ujścia Narwi do zbiornika włocławskiego, gdyż tam zalega jeszcze stała pokrywa lodowa. Wzrost temperatury spowoduje, że ta pokrywa lodowa zacznie się osłabiać. Efektem będzie pochód kry w stronę Płocka – mówi hydrolog.

Jeżeli lodołamaczom nie uda się udrożnić odcinka Wisły między Włocławkiem a Płockiem, wówczas może dojść do znacznego przekroczenia stanów alarmowych.
teraz odtwarzane
Alarmowa sytuacja na polskich rzekach. IMGW ostrzega

IMGW zapowiada wydanie kolejnych ostrzeżeń dla województw: podkarpackiego, lubelskiego i podlaskiego.

Prognoza pogody długoterminowa


Z prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że napływające aktualnie ciepłe powietrze utrzyma się praktycznie do przyszłego weekendu. Dopiero w piątek, potem w sobotę i niedzielę pogoda nieco zmieni się w stosunku do tego, co mamy teraz. Potwierdzają to modele pogodowe, opublikowane przez Instytut.

Dotyczą one trzech wariantów:

Temperatura minimalna:
do końca lutego nie są prognozowane wartości temperatury minimalnej niższe niż -5 stopni Celsjusza, a w wielu miejscach będzie ona wyższa od zera. Dopiero w pierwszych dniach marca na wschodzie możliwy jest większy spadek temperatury, a następnie widoczne jest kolejne ocieplenie i około 7-8 marca znów ochłodzenie.


Temperatura maksymalna:
do 26 lutego będzie nam towarzyszyć ciepła masa powietrza, która pozwoli na wzrost temperatury do 15-18 stopni w południowo-zachodniej części kraju. Następnie, na przełomie lutego i marca, będzie chłodniej, ale już od drugiego dnia nowego miesiąca na zachodzie i południu kraju, a w kolejnych dniach także w centrum i na południowym wschodzie możliwa jest temperatura maksymalna około 17 st. Celsjusza. W dniach 7-8 marca tak wysokie wartości temperatury utrzymają się tylko w południowo-wschodniej części Polski.


Temperatura średnia:
do 27 lutego niemal w całym kraju średnia dobowa temperatura będzie dodatnia, jedynie na północnym wschodzie oraz w rejonach podgórskich Karpat będzie nieznacznie poniżej zera. W kolejnych trzech dniach widoczne jest ochłodzenie, a od 3 marca ponowne ocieplenie, nawet do wartości około 5 st. C. W dniach 7-8 marca w północno-zachodniej połowie kraju nastąpi ochłodzenie.


Zobacz także: Prognoza pogody na siedem dni

źródło:
Zobacz więcej