RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nowy sondaż. Lewica zyskuje kosztem PO i Hołowni

Nowy sondaż poparcia dla partii (fot. PAP/Paweł Supernak, Omar Marques/Getty Images)
Nowy sondaż poparcia dla partii (fot. PAP/Paweł Supernak, Omar Marques/Getty Images)

Gdyby wybory do Sejmu odbywały się w niedzielę, zdecydowanym wygranym byłaby partia Prawo i Sprawiedliwość. Niewielkie spadki zaliczyły Platforma Obywatelska i Polska 2050 Szymona Hołowni.

Prawie połowa Republikanów przystąpiłaby do nowej partii Donalda Trumpa

Prawie połowa Republikanów porzuciłaby swoją partię i dołączyła do nowego ugrupowania, gdyby były prezydent Donald Trump stał się jego liderem. Tak...

zobacz więcej

Zgodnie z badaniem United Survey na zlecenie Wirtualnej Polski, 33,5 proc. ankietowanych wskazało, że w wyborach do Sejmu zagłosowałoby na PiS. Partia Jarosława Kaczyńskiego w poprzednim badaniu otrzymała taki sam procent głosów.

Drugi wynik zanotowała Koalicję Obywatelską, która może liczyć na 19,3 proc. głosów (spadek o 0,4 pkt proc.) . Na trzecim miejscu znalazła się Polska 2050 Szymona Hołowni, która cieszy się poparciem 14,6 proc. ankietowanych (spadek o 0,4 pkt proc.).

Na kolejnym miejscu pod względem poparcia znalazła się Lewica - 11,4 proc. (wzrost o 3,4 pkt proc.) . Oprócz tego w przyszłym Sejmie znalazłaby się także Konfederacja (6 proc. ankietowanych) oraz Polskie Stronnictwo Ludowe ( 5,8 proc. głosów). 9,3 proc. ankietowanych nie wiedziało, na którą partię oddałoby głos.

Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, wzięłoby w nich udział 48,8 proc. (z czego „zdecydowanie” – 30 proc., a „raczej” – 18,8 proc.). Niechęć udziału w wyborach deklaruje 45,8 proc. badanych (29,5 proc. twierdzi, że „zdecydowanie” nie weźmie w nich udziału, a 16,3 proc., że „raczej nie”). Od odpowiedzi uchyliło się 5,4 proc. ankietowanych.

Sondaż United Survey dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony 19 lutego metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na próbie 1000 osób.

źródło:
Zobacz więcej