RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Więzienie dla dziennikarek Biełsatu. Głos zabrała Komisja Europejska

Dwie dziennikarki Biełsatu zostały skazane w czwartek na dwa lata pozbawienia wolności (fot. PAP/EPA/STRINGER)
Dwie dziennikarki Biełsatu zostały skazane w czwartek na dwa lata pozbawienia wolności (fot. PAP/EPA/STRINGER)

Komisja Europejska skrytykowała w piątek skazanie na Białorusi dwóch dziennikarek Biełsatu na kary pozbawienia wolności. – To kontynuacja haniebnych i brutalnych represji białoruskich władz przeciwko obywatelom Białorusi – powiedział rzecznik KE Peter Stano.

Więzienie dla dziennikarek Biełsatu. „To nie tylko atak na wolność mediów”

To nie tylko atak na wolność mediów i łamanie praw człowieka, to działanie na szkodę całego społeczeństwa i państwa białoruskiego – napisał w...

zobacz więcej

Sąd w Mińsku skazał w czwartek Biełsatu, Kaciarynę Andrejewą i Darię Czulcową, na dwa lata pozbawienia wolności „za organizowanie zamieszek”. Dziennikarki filmowały protest przeciwko Aleksandrowi Łukaszence na mińskim Placu Przemian. Zostały zatrzymane podczas relacji z rozpędzenia zgromadzenia.

Proces miał charakter polityczny


Był to pierwszy na Białorusi proces i wyrok skazujący dla dziennikarzy w sprawie karnej związanej z protestami przeciwko sfałszowaniu wyników wyborów prezydenckich w sierpniu 2020 roku. Według organizacji praw człowieka proces miał charakter polityczny.

Biełsat jest jedyną na terytorium kraju białoruskojęzyczną telewizją. Nadaje z Polski, a organizacyjnie jest częścią TVP. Na Białorusi jest dostępny przez internet oraz przez satelitę.

źródło:

Zobacz więcej