RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wielka obława na vatsterów oferujących fikcyjne koszty, przez których Skarb Państwa stracił 13 mln zł

Zatrzymani liczyli, że dobrze zamaskowali swoje działania w dziesiątkach dokumentów (fot. CBŚP)
Zatrzymani liczyli, że dobrze zamaskowali swoje działania w dziesiątkach dokumentów (fot. CBŚP)

Kolejne 17 osób zostało zatrzymanych przez funkcjonariuszy CBŚP, do sprawy zachodniopomorskich „pezetów” Prokuratury Krajowej, prowadzącej śledztwo w sprawie „fabryki kosztów”. Podejrzani usłyszeli w sumie ponad 70 zarzutów. Grupa ta wystawiła kilka tysięcy fikcyjnych faktur na sumę 63 mln zł, przez co Skarb Państwa stracił 13 mln zł.

Graś: Absolutnie nie opłaca się już produkcja narkotyków, teraz tylko VAT

Portal tvp.info dotarł do nagrania z września 2013 r., na którym Paweł Graś z kolegami rozmawiają o wzroście przestępstw podatkowych w Polsce....

zobacz więcej

W obławie na vatsterów wzięło udział kilkudziesięciu funkcjonariuszy CBŚP, kujawsko-pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej oraz policji z Wyszkowa. Przeszukano dziesiątki adresów w Warszawie i okolicach, ale także na Śląsku i w Małopolsce, gdzie zatrzymano łącznie 17 osób. Zabrano dokumenty z siedzib czterech spółek oraz ośmiu biur rachunkowych. Zabezpieczono sprzęt elektroniczny i dokumenty mogące być pomocne w śledztwie.

Zatrzymani to osoby kontrolujące spółki, wykorzystywane do wystawienia fikcyjnych faktur i wymiany dokumentów między innymi podmiotami. Prokurator Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie przedstawił dwóm zatrzymanym zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą o charakterze ekonomicznym. Kolejnych 14 osób odpowie za udział w tym gang. Aż 10 zatrzymanych usłyszało zarzut tzw. zbrodni vatowskiej. Czyn ten zagrożony jest karą do 25 lat więzienia. Pięcioro podejrzanych trafiło do aresztu.

Zobacz też nasz raport specjalny: Mafia podatkowa i kradzież VAT

„Dawcy kosztów”. CBŚP rozbiło gang wystawiający fikcyjne faktury warte miliony

Funkcjonariusze CBŚP zatrzymali trzy osoby związane z tzw. gangiem dawców kosztów, który oferował fikcyjne faktury dla przedsiębiorców chcących...

zobacz więcej

Miliony dzięki fakturom


Z ustaleń śledczych wynika, że grupa mogła działać od października 2014 r. do stycznia 2019 r. głównie na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Vatsterzy wybrali najprostszą metodę zarabiania na VAT- byli tzw. dawcami kosztów. Za odpowiedni procent wystawiali fikcyjne faktury za usługi lub towar, które istniały tylko na papierze. Dokumenty pozwalały później klientom ubiegać się o zwrot VAT, który im się zwyczajnie nie należał.

Dla bezpieczeństwa szefostwo grupy założyło zarejestrowane w większości na podstawione osoby, tzw. „słupy”, a same firmy nie prowadziły faktycznej działalności gospodarczej.

– Ponadto grupa podejmowała czynności mające na celu udaremnienie stwierdzenia przestępnego pochodzenia pieniędzy pochodzących z przestępstw karnoskarbowych, ich wykrycia, zajęcia oraz orzeczenia ich przepadku. Poszczególni członkowie grupy tworzyli poświadczającą nieprawdę dokumentację księgową, w tym dowody wpłat i wypłat, ujmowane w księgach rachunkowych oraz umowy cywilnoprawne w celu okazania ich w toku kontroli podatkowych na potwierdzenie prawdziwości zdarzeń gospodarczych wskazanych w nierzetelnych fakturach VAT – poinformowała Prokuratura Krajowa.

W czasie tego śledztwa natrafiono na dwie kolejne grupy vatsterów oferujące „koszty”.

W całej sprawie występuje już 92 podejrzanych, a kwota, na którą wystawiono kilka tysięcy fikcyjnych faktur to ok. 63 mln zł, natomiast Skarb Państwa stracił co najmniej 13 mln zł. Śledczy ustalili, że przekręt zamieszanych było 250 spółek z całej Polski.

źródło:
Zobacz więcej