RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Słowacki minister: Polska jest gotowa przyjąć naszych chorych na COVID-19

W szpitalach przebywa rekordowa liczba pacjentów z COVID-19 (fot. Omar Marques/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
W szpitalach przebywa rekordowa liczba pacjentów z COVID-19 (fot. Omar Marques/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Wiceminister spraw zagranicznych Słowacji Martin Klus poinformował w czwartek, że Polska jest gotowa przyjąć 200 chorych na COVID-19 Słowaków i umieścić ich na oddziałach intensywnej terapii. Pomoc zaoferowała także Austria, która wyśle na Słowację lekarzy wojskowych.

Szlaban na południu Polski. Słowacja wznawia kontrole graniczne

Słowacja od 17 lutego przywraca kontrole na swoich granicach i wprowadza obowiązek kwarantanny po przyjeździe do kraju – poinformował w piątek...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Klus dodał, że również Węgry są gotowe przyjść Słowacji z pomocą w związku ze skalą pandemii koronawirusa w tym kraju, ale nie sprecyzował, na czym miałoby polegać wsparcie tego państwa.

Ze względu na pogarszającą się sytuację pandemiczną rząd Słowacji w środę zdecydował się na uruchomienie Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności, w ramach którego zaoferowano Bratysławie pomoc Polski, Austrii i ewentualnie Węgier. „Przyjaciół poznaje się w potrzebie, czego żywym dowodem jest nasza regionalna solidarność i współpraca europejska. Dziękujemy Wam, przyjaciele” – napisał Klus w mediach społecznościowych.

Czytaj także: Słowacja zapowiada kary za szczepienie poza kolejnością

Sprecyzował, że w związku z bardzo dużym przeciążeniem szpitali przede wszystkim potrzebna jest pomoc medyków. Minister obrony Słowacji Jaroslav Nad' powiedział, że jego resort został poinformowany, iż przyjazdem na Słowację zainteresowanych jest kilkudziesięciu lekarzy z Austrii. Nad' podkreślił, że na Słowacji nie brakuje lekarzy, ale potrzebne jest wsparcie ze strony specjalistów z oddziałów ratunkowych i specjalistycznych.

Koronawirus na Słowacji


Ostatnie dane resortu zdrowia wskazują, że w szpitalach przebywa rekordowa liczba pacjentów z COVID-19 i osób, u których podejrzewa się występowanie tej choroby - 3886. COVID-19 zdiagnozowano u 3605 spośród tych osób. Na oddziałach intensywnej terapii leczonych jest 293 pacjentów. Kolejnych 328 oddycha przy pomocy respiratorów.

źródło:

Zobacz więcej