RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dziennikarki Biełsatu skazane przez białoruski sąd

Sąd w Mińsku skazał dziennikarki Biełsatu, Kaciarynę Andrejewą i Darię Czulcową, na dwa lata pozbawienia wolności „za organizowanie zamieszek”. Kobiety filmowały protest przeciwko Aleksandrowi Łukaszence.

Proces dziennikarek Biełsatu. Prokuratura żąda więzienia [WIDEO]

Prokuratura zażądała dwóch lat pozbawienia wolności dla dziennikarek Biełsatu, Kaciaryny Andrejewej i Darii Czulcowej – informują Radio Swaboda i...

zobacz więcej

Kobiety zostały zatrzymane podczas relacji z rozpędzenia zgromadzenia na mińskim podwórku zwanym Placem Przemian.

Odbył się tam miting upamiętniający jednego z mieszkańców – Ramana Bandarenkę, zakatowanego przez „nieznanych sprawców”, najpewniej przedstawicieli struktur siłowych. W sprawie zabójstwa (śmierci na skutego ciężkiego pobicia) nie wszczęto dotąd sprawy karnej.

Jest to pierwszy proces dziennikarzy w ramach sprawy karnej, wszczętej w związku z protestami na Białorusi. Pierwsza rozprawa odbyła się w ubiegły wtorek.

Obie dziennikarki zostały uznane przez organizacje praw człowieka za więźniarki polityczne. Do ich uwolnienia i zaprzestania prześladowań dziennikarzy na Białorusi wzywały m.in. UE, USA i szereg organizacji zrzeszających dziennikarzy.

Poruszające relacje dziennikarzy Biełsatu: Trafiłem do celi tortur

Sytuacja na Białorusi wciąż jest nerwowa, a dziennikarze nie mogą swobodnie wykonywać swoich obowiązków. „W 2020 r. reporterów Białsatu...

zobacz więcej

Apel prezydenta Andrzeja Dudy


W związku ze skazaniem dziennikarek telewizji Biełsat prezydent Andrzej Duda wezwał władze Białorusi do zaprzestania represji przeciwko wolności słowa i prawom obywatelskim. Zaapelował też o amnestię dla obu skazanych.

Jak przekazał minister Krzysztof Szczerski z Kancelarii Prezydenta, Andrzej Duda polecił też polskim dyplomatom przekazać swój „stanowczy sprzeciw” wobec zatrzymania. Wezwał również kraje Unii Europejskiej do „solidarnej, konsekwentnej i zdecydowanej odpowiedzi na ten kolejny przejaw tłumienia podstawowych praw i wolności”. Sąd w Mińsku skazał na dwa lata kolonii karnej dwie dziennikarki telewizji „Biełsat”.

Kaciaryna Andrejewa i Daria Czulcowa były oskarżone o koordynowanie zamieszek białoruskiej opozycji podczas relacjonowania manifestacji. Kobiety zostały zatrzymane w połowie listopada ubiegłego roku w Mińsku, podczas relacjonowania manifestacji odbywającej się w miejscu pobicia Ramana Bandarenki. Informacje o trwającej demonstracji wysyłały z prywatnego mieszkania na 13. piętrze bloku mieszkalnego. Tam zostały zatrzymane przez milicyjny OMON.

27-letnia Kaciaryna Andrejewa i 23-letnia Daria Czulcowa mają spędzić 2 najbliższe lata w kolonii karnej. Sąd wydał taki wyrok, jakiego żądał prokurator. Obrońcy praw człowieka uznali dziennikarki za więźniów politycznych.

źródło:
Zobacz więcej