RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Książę Filip, mąż królowej Elżbiety, trafił do szpitala

Mąż królowej Elżbiety II w szpitalu (fot. PAP/EPA/KAREL PRINSLOO)
Mąż królowej Elżbiety II w szpitalu (fot. PAP/EPA/KAREL PRINSLOO)

Mąż brytyjskiej królowej Elżbiety II, 99-letni książę Filip, został we wtorek wieczorem zapobiegawczo przyjęty do szpitala po tym, jak przez krótki czas źle się poczuł – poinformował w środę Pałac Buckingham.

Wielka Brytania: Królowa i jej mąż zaszczepieni przeciw COVID-19

Brytyjska królowa Elżbieta II i jej mąż, książę Filip zostali w sobotę zaszczepieni przeciw Covid-19 – poinformował Pałac Buckingham. Obydwoje z...

zobacz więcej

„Przyjęcie księcia (do szpitala) jest działaniem zapobiegawczym, podjętym zgodnie z radą lekarza Jego Królewskiej Wysokości, po tym, jak (książę) źle się poczuł. Oczekuje się, że pozostanie on w szpitalu przez kilka dni w celu obserwacji i odpoczynku” – napisano w oświadczeniu.

Brytyjskie media cytują źródła w Pałacu Buckingham, według których przyjęcie Filipa do szpitala nie ma związku z koronawirusem, a on sam został zawieziony do szpitala im. króla Edwarda VII w Londynie samochodem, a nie karetką pogotowia, i szedł bez pomocy. Źródła te dodają, że Filip pozostaje w dobrym nastroju.

Na początku stycznia zarówno Filip, jak i 94-letnia Elżbieta II zostali na zamku w Windsorze zaszczepieni przeciw COVID-19. Nie informowano później, czy dostali już także drugą dawkę szczepionki.

Królowa Elżbieta II pozostaje na zamku w Windsorze, gdzie przebywała wraz z Filipem od początku epidemii koronawirusa.

Czytaj także: Książę Filip zrzekł się prawa jazdy

Królowa zachwycona informacją o drugim dziecku Harry'ego i Meghan

Brytyjska królowa Elżbieta II wraz z mężem, księciem Filipem, następca tronu książę Karol i cała rodzina królewska są zachwyceni wiadomością, że...

zobacz więcej

Dolegliwości księcia Filipa


W 2017 r. Filip wycofał się z pełnienia obowiązków i od tego czasu rzadko pokazuje się publicznie.

W ostatnich latach książę coraz częściej cierpiał na różne dolegliwości. W 2011 r. był leczony z powodu zablokowanej tętnicy wieńcowej, a rok później - z powodu infekcji pęcherza moczowego, przez co był zmuszony do opuszczenia obchodów Diamentowego Jubileuszu królowej. W czerwcu 2013 roku przeszedł operację jamy brzusznej, a w 2014 roku, w wieku 93 lat, zaczął używać aparatów słuchowych. Z kolei w czerwcu 2016 r. z powodu drobnej dolegliwości nie wziął udziału w obchodach setnej rocznicy bitwy jutlandzkiej, a w grudniu 2019 r. spędził cztery doby w tym samym szpitalu, do którego trafił teraz, z powodu „istniejącej wcześniej dolegliwości”, ale przed Wigilią został z niego wypisany.

W styczniu 2019 r. Filip spowodował drobną kolizję drogową, po której zrezygnował z dalszego samodzielnego prowadzenia samochodu. Nie odniósł wówczas obrażeń i nie został, nawet zapobiegawczo, zabrany do szpitala.

Czytaj także: Królowa Elżbieta II wzięła udział w swojej pierwszej publicznej wideokonferencji
 

źródło:

Zobacz więcej