RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Likwidacja OFE. Rząd wraca do prac, jest nowy projekt ustawy

Osoby posiadające aktywa w OFE będą mogły zdecydować, co zrobić z pieniędzmi (fot. Shutterstock/goodluz)
Osoby posiadające aktywa w OFE będą mogły zdecydować, co zrobić z pieniędzmi (fot. Shutterstock/goodluz)

Ministerstwo Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej przygotowało nowy projekt ustawy dotyczącej likwidacji otwartych funduszy emerytalnych (OFE). W poniedziałek dokument został opublikowany przez Rządowe Centrum Legislacji. Domyślnie środki zgromadzone dotąd w OFE zostaną przetransferowane na indywidualne konta emerytalne (IKE). Rząd szacuje, że na taki krok zdecyduje się około połowa osób posiadających aktywa.

Wskaźnik waloryzacji rent i emerytur 2021 r. Decyzje rządu [WIDEO]

Za kilka tygodni zaprezentujemy plan odrodzenia gospodarczego po pandemii – Nowy Polski Ład – powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz...

zobacz więcej

Opublikowany 15 lutego 2021 roku projekt ustawy jest obecnie procedowany w Komitecie Stałym Rady Ministrów.

Likwidacja OFE dotyczy blisko 15,5 mln Polaków


W jego uzasadnieniu czytamy, że do obliczeń przedstawionych w ocenie skutków regulacji (OSR) przyjęto, że „osoby posiadające około 50 proc. aktywów w OFE zdecydują się na ich przeniesienie do ZUS i zaewidencjonowanie na koncie, a 50 proc. aktywów zostanie przeniesiona do IKE”. „Takie założenie jest najbardziej racjonalne w obecnej sytuacji gospodarczej” – zakładają ustawodawcy.

Na koniec grudnia 2020 roku – wskazano dalej – członkami otwartych funduszy emerytalnych było około 15,43 mln osób, a stan zgromadzonych aktywów wynosił 148,6 mld zł.

Zobacz także: „Nie musieli tego robić”. Balcerowicz o „skoku na OFE” rządu PO-PSL

Projekt jest zbliżony do projektu ustawy, którą rząd przygotował na początku ubiegłego roku. Wówczas przeprowadzenie reformy otwartych funduszy emerytalnych planowano na połowę 2020 roku, choć ostatecznie ustawę zamrożono. Nowe przepisy zakładają, że uczestnik OFE będzie miał możliwość przekazania środków na indywidualne konto emerytalne – co będzie wiązało się z opłatą przekształceniową w wysokości 15 proc. aktywów. Druga z możliwości to przeniesienie aktywów z OFE do ZUS – wówczas nie będzie wiązało się to z żadną opłatą (do momentu wypłaty emerytury, od której pobierany jest podatek dochodowy).

Jednoznaczny raport KE. Analityk wyjaśnia, skąd tak pozytywna ocena finansów Polski

Ocena Komisji Europejskiej pokazuje, że nie musimy obawiać się o stabilność finansów publicznych w Polsce nie tylko na najbliższe kwartały, ale na...

zobacz więcej

Warto podkreślić, że w myśl zapisów projektu domyślne będzie przeniesienie środków do IKE. Środki zgromadzone na indywidualnych kontack emerytalnych – w przeciwieństwie tych zewidencjonowanych w ZUS – będą dziedziczone, a po osiągnięciu wieku emerytalnego będą mogły być wypłacone w całości bądź w ratach. Będą także wolne od podatków.

Cztery scenariusze rządu. Kiedy ustawa wejdzie w życie?


Rząd przygotował cztery scenariusze możliwych wpływów z opłaty przekształceniowej. Jeden z nich, zakładający 100-procentowe przejście z OFE do IKE, maksymalnie może przynieść blisko 22,3 mld zł. W wariancie, według którego na przejście zdecydowałoby się 50 proc. osób – opłata dałaby 10,056 mld zł (7,039 mld zł w 2021 r. i 3,017 mld zł w 2022 r.).

Planowane wejście w życie noweli ustawy to 1 czerwca 2021 r.

Zobacz także: „To oddanie funduszy emerytom”. Przeniesienie środków z OFE dotyczy 16 mln Polaków

źródło:
Zobacz więcej