RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Do restauracji w rakietach śnieżnych. Francuzi wędrują do Włoch na obiad [WIDEO]

Francuzi docierają do Włoch, aby zjeść posiłek w otwartych już lokalach gastronomicznych w Piemoncie, mimo obostrzeń epidemiologicznych w ich kraju. Oficjalnie w celu przekroczenia granicy włoskiej należy przedstawić negatywny wynik testu PCR na obecność koronawirusa. Jednak w rzeczywistości niektórzy turyści pokonują górską trasę podczas uprawiania skialpinizmu lub wędrówek w rakietach śnieżnych.

Lockdown i restrykcje w Europie. „Bez testu nie wyjdziesz z domu”, godzina policyjna

Wśród obaw przed nowymi, bardziej zaraźliwymi wariantami koronawirusa państwa Europy przedłużają pandemiczne ograniczenia lub wprowadzają nowe. Na...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Turyści odpoczywający w kurorcie w Montgenèvre przy granicy francusko-włoskiej korzystają z okazji i udają się do Włoch, aby cieszyć się tam posiłkiem w jednej z restauracji. Spacer po zaśnieżonych górskich ścieżkach zajmuje im około pół godziny.

Od 1 lutego Piemont znajduje się w żółtej strefie, w związku z czym lokale gastronomiczne mogą przyjmować klientów przy stolikach od 5:00 do 18:00. We Francji zgodnie z restrykcjami bary i restauracje mogą sprzedawać posiłki na wynos między 6:00 a 18:00.

Według obowiązujących obostrzeń epidemiologicznych we Francji do Włoch mogą podróżować służby graniczne oraz osoby mieszkające w odległości mniejszej niż 30 km od granicy pod warunkiem przedstawienia certyfikatu podróży i ważnego powodu.

Zobacz także: Łagodzenie restrykcji we Włoszech


źródło:
Zobacz więcej