RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

IMGW ostrzega przed silnym mrozem. Potem – gwałtowne ocieplenie

Po ataku mroźnej zimy czeka nas prawdziwa zmiana w pogodzie. Z prognoz IMGW wynika, że nastąpi nagłe ocieplenie, a za kilka dni temperatura może osiągnąć nawet 13 st. Jeszcze kilka dni temu synoptycy wskazywali, że w ostatniej dekadzie miesiąca czekają nas 30-stopniowe mrozy.

W te regiony wracają mrozy. Nawet -20 stopni

Po chwilowym ociepleniu wrócą siarczyste mrozy. W poniedziałek termometry w niektórych rejonach Polski pokażą nawet -18 i -20 stopni Celsjusza.

zobacz więcej

IMGW: będą siarczyste mrozy?


Rzecznik IMGW podał prognozę pogody na nadchodzący tydzień. – W poniedziałek pojawi się sporo rozpogodzeń. Ale miejscami, głównie we wschodniej części naszego kraju, należy się spodziewać opadów śniegu – przekazał. Dodał, że w tym regionie może spaść około 5 cm śniegu.

– Temperatura maksymalna w poniedziałek wyniesie -8 st. na północnym wchodzie i ok. -3 st. na przeważającym obszarze kraju. Najcieplej będzie nad morzem – około zera. W górach do ok. -8 st. Wiatr w górach będzie wiał z prędkością do 60 km/h – zaznaczył.

Według synoptyków noc z poniedziałku na wtorek będzie jeszcze chłodna. – Na całym północnym wschodzie poniżej -15 st., a w niektórych miejscach nawet do -19 st. Na wschodzie kraju też poniżej -15 st., w centrum i południowa część kraju od -12 do -8 st. Na zachodzie i nad morzem najcieplej. Tam wartości od -3 do -2 st. Na zachodzie i w centrum mogą się pojawić przelotne opady śniegu – powiedział Walijewski.

Atak ciepła, nie zimy


– We wtorek i w kolejne dni przychodzi inna pogoda, niż miało to być, ponieważ według prognozy jeszcze przed weekendem wygrywał chłód, gdzie wartości nocami miały spadać na wschodzie poniżej -20 st. Jednak według najnowszych prognoz, modeli i wyników pracy synoptyków zmienia się to. Wygrywa raczej to ciepło – podkreślił rzecznik IMGW. Dodał, że będzie bardzo duży kontrast pomiędzy północnym wschodem a resztą kraju.

Zima na chwilę odpuściła, ale już wraca potężny mróz. Synoptyk ostrzega

Delikatne ocieplenie, jakie obserwujemy w weekend, powoli odchodzi w niepamięć. W niedzielę w ciągu dnia w niektórych regionach Polski może spaść...

zobacz więcej

Jak podaje IMGW, we wtorek temperatury będą najchłodniejsze na wschodzie. Na północnym wschodzie ok. -1 st., natomiast na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu od -6 do -4 st. – W centrum w pasie od Gdańska do Krakowa od -3 do -1 st., ale w zachodnim pasie te wartości będą od 0 do 2 st. na plusie. Na zachodzie prognozuje się opady śniegu, które zmienią się w opady deszczu, które mogą być marznące – poinformował.

W nocy z wtorku na środę temperatury spadną na północnym wschodzie do ok. -10 st., w centrum ok. -5 st., a na zachodzie będą od 0 do nawet 1 st. na plusie. – Z kolei w środę ciepło bardziej wkroczy do Polski. Wartości maksymalne na zachodzie na termometrach będą sięgały nawet do pięciu stopni na plusie – zaznaczył rzecznik IMGW.

– W Wielkopolsce i południowym zachodzie ok. 3-4 st. Ciepło będzie wkraczało aż do centrum, gdzie będzie ok. 2-3 st., a na wschodzie ok. 1 st. na plusie. Na minusie będzie tylko na północnym wschodzie, ok. -2 st. Widać wyraźnie, że w środę ciepło się wleje praktycznie na cały kraj – tłumaczył.

Wskazał, że w środę należy się spodziewać opadów deszczu, które przemieszczą się przez Polskę do pasu Gdańsk – Warszawa – Rzeszów. – Raczej będą występowały opady marznące, więc będzie ślisko – zapowiedział.

W czwartek według synoptyków nadal będzie widać napływające ciepło. Na zachodzie temperatury pokażą do ok. 5 st., w centrum ok. 2 st., na południu ok. 3. Jedynie na północnym wschodzie cały czas będzie ujemna temperatura, od -7 do -4 st. Z kolei w nocy z czwartku na piątek na północnym wschodzie będzie około -18 st., na Warmii i Mazurach -11, ale już w centrum od -5 do ok. zera, a na południowym zachodzie ok. 1-2 na plusie.

IMGW: Po silnych mrozach duże ocieplenie, niebezpiecznie na rzekach

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że w nadchodzącym tygodniu prognozowane jest ocieplenie. To może spowodować niebezpieczną...

zobacz więcej

Pogoda na weekend


– W piątek cały czas będzie ciepło. Na zachodzie termometry wskażą ok. 6 st., w centrum ok. 1-2 st., a na północnym wschodzie i wchodzie będzie chłodno, ok. -2 st. W nocy z piątku na sobotę podobna sytuacja. Północny wschód i wchód mroźny do -15 st., w centrum ok. -3 st., a na zachodzie temperatury dodatnie – podał rzecznik IMGW.

– W sobotę i niedzielę to już jest zupełnie wiosna. W sobotę wartości maksymalne na termometrach pokażą nawet 9-10 st., a w niedzielę do 13 st. – wyjawił. Walijewski podkreślił, że ta prognoza jest „wybitnym przykładem, że nawet na pięć dni w ciągu trzech dni potrafi się diametralnie zmienić”. Miały być wartości -20 st. w całym kraju, a teraz jest zupełnie inaczej. Idzie ocieplenie – powiedział.

– W tym tygodniu można spodziewać się oblodzeń, będą pewnie też prognozy na roztopy i niewykluczone, że będą się pojawiały ostrzeżenia hydrologiczne drugiego jak i trzeciego stopnia, bo takie temperatury będą powodowały wezbrania – dodał.

źródło:
Zobacz więcej