RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Waśnie w Porozumieniu. „Deklarują, że spór nie zagraża Zjednoczonej Prawicy”

Jarosław Gowin i Adam Bielan toczą spór w Porozumieniu (fot. PAP/Piotr Polak, Mateusz Marek)
Jarosław Gowin i Adam Bielan toczą spór w Porozumieniu (fot. PAP/Piotr Polak, Mateusz Marek)

Najważniejsze jest to, że po obu zwaśnionych stronach wewnątrz Porozumienia padają deklaracje, że ten spór nie zagraża w żaden sposób stabilności Zjednoczonej Prawicy – ocenia wiceminister kultury Jarosław Sellin. Pytany w radiu RMF FM o konflikt między Adamem Bielanem i Jarosławem Gowinem przyznaje, że „nie jest do końca jasne, co tam się dzieje”.

Bielan o Gowinie: Tnie brzytwą. To metody Donalda Tuska

W partii Porozumienie trwa spór o interpretację przepisów i o to, czy Jarosław Gowin ma wciąż prawo do reprezentowania partii jako jej szef. W...

zobacz więcej

Wiceszef resortu kultury powiedział, że wolałby, by takiej sytuacji – jaką obserwujemy w ostatnich dniach w Porozumieniu – nie było.

Emocje koalicjantów. „Wpadł w furię”


– Zjednoczona Prawica to jest szeroka formacja złożona formalnie z trzech partii politycznych, w tym właśnie z Porozumienia. Dobrze nam się współpracuje w ostatnich kilku latach. Myślę, że z pożytkiem dla Polski. I ufam, że tak będzie – powiedział Jarosław Sellin.

Jak ocenił, „najważniejsze jest to, że padają deklaracje, że w żaden sposób ten spór wewnętrzny nie przekłada się na stabilność Zjednoczonej Prawicy”.

Sellin pytany o słowa Adama Bielana, który powiedział, że „Jarosław Gowin wpadł w furię” stwierdził, że to „są emocje”.

„Tak się mówiło: Porozumienie Jarosława Gowina”


– To widać ewidentnie. My nie chcemy być sędziami w tej sprawie. Mówię o środowisku Prawa i Sprawiedliwości, bo ja należę do Prawa i Sprawiedliwości. Życzymy naszym przyjaciołom, kolegom i koleżankom z Porozumienia, żeby te sprawy wewnętrzne i ten spór jakoś wyjaśnili, żeby powrócili do współpracy – mówił.

Z kolei na pytanie, czy dla niego liderem Porozumienia jest nadal Jarosław Gowin odparł, że „o tej partii się na ogół tak mówiło Porozumienie Jarosława Gowina”. – Zdaje się, że mimo tego zwaśnienia wewnętrznego większość reprezentacji parlamentarnej nadal twierdzi, że Jarosław Gowin jest liderem tego środowiska. Jeśli zbierze się Rada Koalicji, to – z tego, co wiem – Jarosław Gowin będzie zapraszany – przekazał. – Najważniejsze jest to, że przedstawiciele wszystkich trzech partii tworzących Zjednoczoną Prawicę w parlamencie tworzymy jeden klub. Klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości. I tak pozostanie – dodał.

Zobacz także: O co chodzi w konflikcie w Porozumieniu? Kalendarium i dokumenty

źródło:

Zobacz więcej