RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nawet 1500 zł dla każdego. Jak skorzystać z ulgi w PIT za 2020 rok

Jakie ulgi w PIT w 2021 roku? (fot. arch.PAP/D.Delmanowicz)
Jakie ulgi w PIT w 2021 roku? (fot. arch.PAP/D.Delmanowicz)

Już 15 lutego rusza czas rozliczeń podatkowych za 2020 rok. Składając PIT warto pamiętać o przysługujących ulgach. Jedną z najpopularniejszych jest ulga za internet. Kto może z niej skorzystać i na jakich zasadach? Szczegóły rozliczeń PIT w 2021 roku.

Jednoznaczny raport KE. Analityk wyjaśnia, skąd tak pozytywna ocena finansów Polski

Ocena Komisji Europejskiej pokazuje, że nie musimy obawiać się o stabilność finansów publicznych w Polsce nie tylko na najbliższe kwartały, ale na...

zobacz więcej

Od poniedziałku 15 lutego będzie można rozliczać się z fiskusem poprzez platformę Twój e-PIT. Zostaną tam udostępnione rozliczenia podatkowe za poprzedni rok. Arkusze będą wstępnie wypełnione przez administrację skarbową, ale istnieje możliwość ich poprawy i uzupełnienia.

Odliczenia w PIT


Każdy z podatników dzięki aplikacji Twót e-PIT może między innymi uzupełnić ulgi i odliczenia od podatku. Wśród dostępnych opcji jest m.in. wskazanie darowizn na przeciwdziałanie COVID-19, krwiodawstwa czy cele kultu religijnego.

Zobacz także: Waloryzacja rent i emerytur 2021. Takiego wzrostu się nie spodziewano Od dochodu można odliczyć także wydatki na internet poniesione w 2020 roku – z tej możliwości mogą skorzystać wszyscy podatnicy rozliczający się za pomocą formularzy PIT-28, PIT-36 oraz PIT-37.

Jak skorzystać z ulgi na internet?

Rozliczenie podatku PIT. Dla kogo ulga na dziecko?

Podczas tegorocznego rozliczania podatku PIT warto zwrócić uwagę na obowiązujący limit dochodu podatkowego za 2020 oraz na ograniczenie dot....

zobacz więcej

Warto pamiętać o kilku zasadach:

• Ulga na internet przysługuje jedynie w dwóch kolejnych latach podatkowych;

• Jeden podatnik może odliczyć od dochodu 760 zł;

W przypadku małżeństwa kwota ta jest dwukrotnie wyższa i wynosi 1520 zł;

• Można odliczyć tylko faktyczne koszty użytkowania internetu.

Ile trzeba czekać na zwrot podatku?


Zeznania podatkowe za rok 2020 można składać od 15 lutego do 30 kwietnia 2021 r. Wyjątkiem jest PIT-28, który należy rozliczyć do 1 marca 2021 roku.

Fiskus ma 45 dni na zwrot nadpłaty podatku w przypadku zeznania złożonego przez aplikację Twój e-PIT. Osoby rozliczające PIT w wersji papierowej mogą czekać do trzech miesięcy na zwrot środków.

Zobacz także: Mikrorachunek podatkowy – rewolucja w rozliczeniach z fiskusem

źródło:
Zobacz więcej