RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Biden nie wycofa żołnierzy z Niemiec. Błaszczak: To dobra wiadomość

Szef MON Mariusz Błaszczak uważa, że zapowiedź prezydenta USA Joego Bidena wstrzymania wycofywania wojsk USA z Niemiec to dobra wiadomość dla bezpieczeństwa całej Europy. Nie łączyliśmy tej kwestii ze zwiększaniem obecności amerykańskiej w Polsce – dodał.

Żołnierze USA nadal w Niemczech. Biden wstrzymał plan Trumpa

12 tysięcy amerykańskich żołnierzy miało zostać wycofanych z Niemiec – taki był plan przedstawiony przez Donalda Trumpa. Jednak został on...

zobacz więcej

„Wstrzymanie redukcji żołnierzy USA z Niemiec to dobra wiadomość dla bezpieczeństwa całej Europy. Nie łączyliśmy tej kwestii ze zwiększaniem obecności amerykańskich wojsk w naszym kraju” – napisał Błaszczak na Twitterze.

Podkreślił również, że ustalenia polsko-amerykańskie w kwestii wzmacniania wschodniej flanki NATO pozostają w mocy.

Podczas swego pierwszego przemówienia na temat polityki zagranicznej prezydent USA Joe Biden zapowiedział w czwartek wstrzymanie wycofywania części amerykańskich żołnierzy z Niemiec.

Ogłaszając w czwartek zrewidowanie decyzji swego poprzednika o wycofaniu części żołnierzy USA z baz w Niemczech, Biden zakwestionował kolejne posunięcie Donalda Trumpa.

W czerwcu 2020 roku ówczesny prezydent USA Donald Trump zadeklarował zmniejszenie kontyngentu w RFN z 36 tys. do 25 tys. żołnierzy. W ocenie Trumpa Niemcy przeznaczały za mało środków na obronność.

źródło:

Zobacz więcej