RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Nowy polski ład”: co planują rządzący, by wyjść z epidemii

Program PiS na czas wychodzenia z epidemii COVID-19 i po niej (fot. Shutterstock/Zahovaev K)
Program PiS na czas wychodzenia z epidemii COVID-19 i po niej (fot. Shutterstock/Zahovaev K)

W lutym Zjednoczona Prawica przedstawi „nowy polski ład” – informuje „Rzeczpospolita”. Stanie się to prawdopodobnie pod koniec miesiąca, a pakiet rozwiązań obejmuje sprawy gospodarcze, inwestycyjne i wsparcie rodzin.

Premier: Przedłużamy program bezzwrotnych dotacji dla firm

Rozumiem chęć powrotu do normalnej pracy. Właśnie dlatego podjęliśmy też decyzję o przyznaniu na grudzień, styczeń i luty naszego programu dotacji...

zobacz więcej

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział tv wpolsce.pl, że niedługo PiS przedstawi daleko idące prospołeczne plany, nastawione także na działania prorozwojowe, tzw. nowy ład”.

„Nowy polski ład” a koronawirus”


Z informacji „Rz” wynika, że „nowy polski ład” zostanie najpewniej zaprezentowany pod koniec lutego tego roku.

„Najważniejsze postulaty nie trafiły jeszcze do obiegu publicznego, będą ustalana na poziomie ścisłego kierownictwa PiS” – podkreśla rozmówca dziennika. Gazeta wskazuje jednak, że plan ten zawiera zarówno pomysły gospodarcze, jak i inwestycyjne oraz wsparcia dla rodzin.

Zmiany mają dotknąć takich sfer jak edukacja, cyfryzacja, służba zdrowia, infrastruktura czy rozwój, planowanie przestrzenne, mieszkalnictwo. Jeden z rozmówców dziennika zwraca uwagę, że mniejsza niż jeszcze kilka tygodni temu aktywność w mediach premiera Mateusza Morawieckiego wynika właśnie z tego, że jest zaangażowany w prace nad propozycjami wspólnie z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim oraz ministrami i zespołami w rządzie.

„Najważniejsze wydarzenie PiS w pierwszej połowie 2021 r.”


„Prezentacja tego projektu będzie (poza kwestiami związanymi z koronawirusem oraz publikacją wyroku TK dotyczącego aborcji) być może najważniejszym politycznie wydarzeniem dla PiS w pierwszej połowie tego roku” – czytamy w „Rz”.

Zobacz także: Ważna zmiana w 500 Plus weszła w życie. Co zrobić, by nie wstrzymano świadczenia?

Według gazety opozycja również szykuje własne inicjatywy. „Z naszych informacji wynika, że w nowym tygodniu Platforma Obywatelska również będzie chciała mieć swoje tematy. Nie jest wykluczone, że już wkrótce poznamy też niektóre pomysły z opracowywanych obecnie inicjatyw politycznych i programowych. Swoim rytmem chce też iść Szymon Hołownia i inne partie opozycyjne. Hołownia w ubiegłym tygodniu zaprezentował pomysły dotyczący rozdziału państwa od Kościoła, ma w planach kolejne tematy” – zauważa dziennik.

źródło:
Zobacz więcej