RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Transatlantyk sprzed wieków... na starówce, kilka metrów pod ziemią

W starej części Lizbony odkryto pozostałości statku z XVII w. (fot. Bildagentur-online/Universal Images Group via Getty Images; ERA Arqueologia)
W starej części Lizbony odkryto pozostałości statku z XVII w. (fot. Bildagentur-online/Universal Images Group via Getty Images; ERA Arqueologia)

Kilka metrów pod ziemią, w starej części Lizbony, robotnicy budowlani odkryli pozostałości pochodzącego z XVII w. okrętu. Archeolodzy nie mają wątpliwości, że jednostką tą portugalscy żeglarze odbywali podróże przez Atlantyk.

Niespodzianka w Pompejach. Archeolodzy znaleźli antyczny stragan z jedzeniem [GALERIA]

Stragan, na którym sprzedawano jedzenie, został odnaleziony podczas wykopalisk na terenie starożytnych Pompejów. Zdjęcia, prezentujące to niezwykłe...

zobacz więcej

Jak poinformowała rozgłośnia Observador, znaleziony szkielet okrętu „jest bardzo dobrze zachowany”. Dodała, że podczas robót budowlanych przy stołecznej starówce, na obszarze sąsiadującym z deltą rzeki Tag, spodziewano się natrafić na „odkrycia historyczne”.

„Jednostka ta miała około 27 metrów długości i była przygotowana do odbywania długich podróży przez Atlantyk” – poinformował w komunikacie zespół archeologów, który zbadał już znalezisko.

Archeolodzy z Portugalii stwierdzili, że nigdy na terenie tego kraju nie znaleziono lepiej zachowanego okrętu skonstruowanego w drugiej połowie XVII wieku.

„Znaleziony przedmiot ma niezwykłą wartość z punktu widzenia naukowego, a także dla dziedzictwa narodowego naszego kraju” – podsumowali portugalscy badacze.

Odnalezione pozostałości okrętu to kolejny dowód na istnienie w pobliżu lizbońskiej starówki stoczni. W ciągu ostatnich ośmiu lat podczas prac budowlanych – zazwyczaj przy konstrukcji podziemnych parkingów – odkrywano w tej części miasta podobne znaleziska.

źródło:

Zobacz więcej