RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Opozycja postawi na fake newsy? „Spóźnione szatańskie podszepty Palikota” [WIDEO]

Były poseł Janusz Palikot przekonuje, że opozycja musi kłamać, aby wygrać z PiS. Zamieścił nawet przykłady fake newsów. – Nieprawdy, półprawdy w wydaniu PO są kontynuacją ich polityki od czasu, kiedy stali się totalną opozycją, czyli roku 2015. Te szatańskie podszepty Palikota są lekko spóźnione. Pokazują jego myślenie o polityce. To, że politykę można budować na kłamstwie, zohydzeniu. Palikot się już na tym sparzył, został wyrzucony na śmietnik historii. Mimo to chce się „wygramolić” i powrócić w tej kłamliwej narracji – powiedział tvp.info poseł PiS Jan Mosiński.

Palikot ujawnił listę kłamstw przygotowanych dla opozycji

„Wyliczono, że były już prezydent USA skłamał ponad 30 tysięcy razy, z czego połowa przypada na zakończoną niedawno kampanię. Jeśli opozycja chce...

zobacz więcej

Janusz Palikot: Opozycja musi kłamać, żeby wygrać


„Wyliczono, że były już prezydent USA skłamał ponad 30 tysięcy razy, z czego połowa przypada na zakończoną niedawno kampanię. Jeśli opozycja chce wygrać, to musi zrobić to samo” – napisał na swoim blogu były poseł . Janusz Palikot. Argumentował, że Zjednoczona Prawica, żeby wygrywać używa fake newsów, więc opozycja musi robić to samo. Były parlamentarzysta przedstawił też kilka swoich propozycji fake newsów. „1. Kaczyński zaszczepił się jako pierwszy? 2. Trwają rozmowy Macierewicza z ludźmi Putina ws. Polexitu? 3. Rydzyk ma dostać jeszcze 300 mln zł? 4. Kaczyński przekazał Marcie 100 mln zł? 5. Po następnym zwycięstwie PiS zwiększy inflację, aby obniżyć emerytury? 6. Powstaje szpital tylko dla działaczy PiS-u?” – wymienił były polityk.

Fake newsy w kampanii prezydenckiej


Sęk w tym, że fake newsy były stosowane na masową skalę w kampanii prezydenckiej. Sympatyzujący z opozycją profil „SokzBuraka” pytał o romanse prezydenta ze studentkami, a portal Wiesci24 nawet o sekstaśmę prezydenta. Wielu internautów pisało, że prezydent Andrzej Duda wypuścił pedofila z więzienia, a w rzeczywistości ułaskawił mężczyznę po odbytym wyroku na wniosek ofiary. W mediach społecznościowych pojawiały się też fałszywe ustawy, które miał przyjąć Sejm. Jedna z fałszywek zakładała, że działacze PiS i najważniejsze osoby w państwie są zwolnione z kwarantanny w przypadku zakażenia koronawirusem.

Zobacz także: Portale Trzaskowskiego? „Próbkę w postaci SokuzBuraka i Wieści24 mieliśmy” [WIDEO]

Jarosław Urbaniak z KO: W dobie internetu ludzie są w stanie we wszystko uwierzyć


Poseł PO dystansuje się od pomysłu Palikota i zapewnia, że jego formacja nie korzysta z fake newsów. – Jak widać kłamanie i fake newsy to nie jest sposób na to, żeby zapisać się dobrze na kartach historii, choć sprawowało się urząd najpotężniejszego człowieka na świecie, jak to miało miejsce w przypadku Donalda Trumpa – skomentował propozycję Palikota poseł Koalicji Obywatelskiej Jarosław Urbaniak. Czy ludzie byliby w stanie uwierzyć w propozycje fake newsów, które opisał Palikot? – Były takie badania, w których ponad 20 procent Polaków nie wierzyło, że jest epidemia koronawirusa. W czasach internetu, fake newsów, anonimowych wiadomości ludzie są w stanie wszystko uwierzyć. Już czytałem o licznych przypadkach śmierci po szczepieniu. Czasami im większa bzdura, tym ma więcej polubień – odpowiedział Urbaniak.

Artur Dziambor z Konfederacji: Totalna desperacja centrolewicowej opozycji


– To jest totalna desperacja. To właśnie problem tej opozycji centrolewicowej, że oni są w desperacji. Oni nie wiedzą, w jakim kierunku pójść, żeby przejąć władzę po Prawie i Sprawiedliwości. Nie idźmy w tę stronę. To jest obrzydliwe podejście do polityki. Takie, które mam nadzieję, że nie będzie się w naszym kraju rozwijało, tylko zniknie – ocenił pomysł twórcy Ruchu Palikota poseł Artur Dziambor z Konfederacji.

Fake newsy Budki. „Jest z tego znany, ale kłamstwo zawsze wychodzi” [WIDEO]

Szef PO pisał na Twitterze o dwudziestu czołgach jadących do Warszawy, co było fake news newsem. Wcześniej w Sejmie porównał oświadczenie prezesa...

zobacz więcej

Hanna Gill-Piątek: Hołownia też pada ofiarą manipulacji. Wytykane jest mu posłuszeństwo wobec Kościola


– Jest takie powiedzenie, że „zły pieniądz wypiera ten dobry”. Fake newsy i wojna z użyciem nowych technologii cyfrowych przynosi czasem konkretne efekty, nie raz to widzieliśmy, że brudna gra w mediach społecznościowych za pomocą botów, algorytmów przynosi konkretne skutki polityczne. Bardziej powinniśmy opracowywać mechanizmy, które pozwolą chronić demokrację przed tego typu nadużyciami. Jest jednak duża pokusa, żeby manipulować informacją, opakowywać ją tak, żeby była jednoznacznie krzywdząca. Szymon Hołownia bardzo często styka się z takimi atakami również ze strony opozycyjnej, kiedy wytykane jest mu posłuszeństwo wobec Kościoła, kiedy my jesteśmy ugrupowaniem proponującym chyba najdalej posunięty dobry rozdział państwa od Kościoła – argumentowała posłanka Hanna Gill-Piątek z Polski 2050.

Zobacz także: „Fake newsy i hejt”. Minister o zarzutach KO i Lewicy wobec Kaczyńskiego

Dariusz Wieczorek z SLD: Opozycja nie powinna korzystać z rad Palikota, ale to mądry człowiek


– Apelowałbym do opozycji, żeby nie korzystała z tych rad. Choć bardzo lubię Janusza Palikota, to mądry człowiek, ale sugerowałbym, żeby takich rad nie udzielał. Ze względu na swoje doświadczenia i doświadczenia prezydenta Trumpa. Ani Janusza Palikota nie ma już w polityce, ani prezydent Trump nie jest już prezydentem Stanów Zjednoczonych. Stosowanie fake newsów nie doprowadza do żadnych zwycięstw. Jeżeli już, to doprowadza do zwycięstwa jednego, a później wszyscy wiedzą, że mają do czynienia z oszustami– stwierdził poseł Dariusz Wieczorek z Lewicy.

Robert Telus z PiS: Opozycja już postępuje, jak chce tego Palikot


– Opozycja już korzysta z tej rady. To nie jest przyszłość. Ataki opozycji, fake newsy są cały czas stosowane w różnych działaniach. Chociażby w działaniach wyborczych Rafała Trzaskowskiego. To kandydat ma cały sztab ludzi, którym płaci, żeby wypuszczali fake newsy. Część społeczeństwa, zaślepiona całą narracją Platformy Obywatelskiej wierzy w te fake newsy. To jest niewielka część, która jest zaślepiona. To jest część, do której nam jest ciężko trafić z prawdą, bo oni prawdę odrzucają.– przekonywał poseł PiS Robert Telus.

źródło:
Zobacz więcej