RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Antysemityzm wśród koronasceptyków. „Niepokojący wzrost przestępstw w Bawarii”

W Bawarii rośnie liczba zarejestrowanych przestępstw antysemickich (fot. Lennart Preiss/Getty Images)
W Bawarii rośnie liczba zarejestrowanych przestępstw antysemickich (fot. Lennart Preiss/Getty Images)

W Bawarii szczególnie szybko rośnie liczba zarejestrowanych przestępstw antysemickich – podał tygodnik „Spiegel”. W 2019 roku według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych było ich 310, czyli o ponad 40 proc. więcej niż w roku poprzednim. Bawarskie Centrum Badań i Informacji o Antysemityzmie informuje również o „niepokojącym wzroście” antysemityzmu w kręgach koronasceptyków.

W Niemczech rośnie nienawiść do Żydów. Władze ukrywają przyczyny antysemityzmu

Fala antysemityzmu w Niemczech urosła już do takich rozmiarów, że nie da się jej więcej ukrywać czy pomniejszać. Za naszą zachodnią granicą...

zobacz więcej

Według rzecznika ministerstwa również w 2020 r. liczba tego typu przestępstw utrzymywała się na „wysokim poziomie”. Tylko do końca listopada Państwowy Urząd Kryminalny naliczył ich 288.

Z powodu 310 antysemickich przestępstw odnotowanych w 2019 roku skazano dotychczas 30 sprawców. Co najmniej 20 innym osobom postawiono zarzuty, a wobec kolejnych 20 podjęto środki na mocy ustawy o postępowaniu wobec nieletnich. W około stu przypadkach nie udało się zidentyfikować sprawców.

Antysemityzm w społeczeństwie


Bawarskie Centrum Badań i Informacji o Antysemityzmie (RIAS) informuje również o „niepokojącym wzroście” antysemityzmu w kręgach koronasceptyków. „Rozprzestrzeniają podstawowy antysemicki wzorzec rzekomo bogatej tajnej grupy, która rządzi światem i chce popchnąć ludzi »do katastrofy«” – wyjaśnia szefowa RIAS Annette Seidel-Arpacı.

„Przez długi czas Bawaria uważała się za bezpieczny kraj dla Żydów” – zauważyła Seidel-Arpacı. Jak dodała szefowa Centrum,teraz ujawnia się gorzka prawda”.

Doleśniak-Harczuk: Źródła antysemityzmu w Niemczech nie biją wyłącznie w środowiskach skrajnej prawicy

– Statystyki wskazujące na wysoki odsetek przestępstw na tle antysemickim popełnianych przez samych Niemców, przynależących do organizacji...

zobacz więcej

Pod koniec października na drzwiach wejściowych trzech monachijskich sklepów przyklejono plakaty ze zdjęciami szyldów z czasów nazistowskich z napisem: „Żydów nie obsługujemy”. W lipcu czterech mężczyzn prześladowało i obrażało monachijskiego rabina Szmuela Aharona Brodmana.

Antysemityzm przeniknął do wnętrza społeczeństwa” – przyznaje bawarski komisarz ds. Antysemityzmu Ludwig Spaenle, cytowany przez tygodnik „Spiegel”. Jak ocenił Spaenle, wzrost przestępstw antyżydowskich jest „przerażający”.

Michael Movchin, prezes Stowarzyszenia Studentów Żydowskich w Bawarii uważa, że Żydzi w Niemczech powinni otwarcie się pokazywać – nawet jeśli zrozumiałe są obawy tych, którzy zdejmują jarmułkę lub chowają łańcuszek z gwiazdą Dawida pod swetrami. „Wielu moich znajomych ukrywało judaizm jak dobrze strzeżoną rodzinną tajemnicę” – powiedział.

Czytaj także: Nasiliły się akty przemocy wobec Żydów i instytucji żydowskich w Niemczech.


Żaryn zwraca uwagę szefowej KE. „Fakty mają znaczenie. Historia ma znaczenie”

Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych wytknął Ursuli von der Leyen błędy, które znalazły się w komunikacie wydanym w...

zobacz więcej

Charlotte Knobloch, urodzona w Monachium w 1932 roku, przeżyła Holokaust, ponieważ rolnicy ukrywali ją w swoim gospodarstwie. Przez dziesięciolecia prowadziła kampanię na rzecz odradzających się społeczności żydowskich. W zasadzie całe życie walczyła o to, by Niemcy znów stały się domem dla Żydów. Teraz zastanawia się, „czy Żydzi w Niemczech mają w ogóle jakąś przyszłość – pisze „Spiegel”.

Charlotte Knobloch mówi, że już dawno zrezygnowała z wnoszenia oskarżeń z powodu wszystkich gróźb i obelg, które otrzymuje, ponieważ „w większości przypadków nic się nie dzieje” – dodaje tygodnik.

Jak można w nim przeczytać, sądownictwo bawarskie broni się jednak przed taką krytyką. „Nasi prokuratorzy są czujni i uwrażliwieni” – wyjaśnia bawarskie Ministerstwo Sprawiedliwości. Przestępstwa antysemickie są „konsekwentnie ścigane”. Bawaria opowiada się również za surowszymi karami.

źródło:

Zobacz więcej