RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Dostali szczepionki poza kolejnością”? Porozumienie Chirurgów oskarżyło 18 polityków

Szczepienia poza kolejnością? Porozumienie Chirurgów oskarżyło 18 polityków (fot. PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI)
Szczepienia poza kolejnością? Porozumienie Chirurgów oskarżyło 18 polityków (fot. PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI)

Porozumienie Chirurgów Skalpel napisało na Twitterze, że przedstawia „poczet tych, którzy dostali szczepionki poza kolejnością” i udostępniło zdjęcie polityków Solidarnej Polski – w tym ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. W internecie wywołali burzę, a następnie usunęli wpis. Teraz opublikowali nowy: „Sprawa została wyjaśniona i źródło, z którego korzystaliśmy, okazało się niewiarygodne”. Jakie będą konsekwencje?

Sikorski żąda przerwania budowy CPK. Prezes: Stworzył swoją wizję portu i z nią walczy

Europoseł PO Radosław Sikorski poinformował, że w związku z epidemią liczba pasażerów obsługiwanych przez polskie lotniska spadła o 99 proc....

zobacz więcej

O całej sprawie głośno zrobiło się już tydzień temu. Falę spekulacji i oskarżeń wywołał wówczas jeden z internautów, który wrzucił do sieci zdjęcie polityków Solidarnej Polski i napisał: „Zaszczepieni poza kolejnością i jakoś cisza wokół afery pisowskich aparatczyków. To jest ich moralność”.

Na ten atak zareagowali przedstawiciele partii Zbigniewa Ziobry. Jak donosił portal wp.pl, wiceminister Jacek Ozdoba zwrócił się nawet w imieniu całego ugrupowania do Facebooka. Podkreślił, że na portalu rozpowszechniane są „nieprawdziwe i obraźliwe treści naruszające dobra osobiste Solidarnej Polski oraz pomawiające wymienionych z imienia i nazwiska posłów”. Poprosił więc o ich usunięcie z mediów społecznościowych.

Zobacz także -> Kradzież szczepionek na COVID-19. Zatrzymano podejrzanego

W końcu z żądaniem usunięcia nieprawdziwych informacji zwrócono się do użytkownika, który jako pierwszy oskarżył polityków o szczepienie poza kolejnością. Działaczom Solidarnej Polski nie udało się jednak nawiązać z nim kontaktu.

Szybka reakcja kolejnego wiceministra

Polska zrezygnowała z dodatkowych szczepionek? Premier: Kolejne fake newsy

Kolejne fake news, które dementujemy; Polska kupiła 85 mln dawek szczepionki przeciw COVID w ramach unijnych mechanizmów; teraz czekamy na dostawę...

zobacz więcej

W środę nieprawdziwą informację umieściło w sieci również Porozumienie Chirurgów Skalpel. Pod postem z wypowiedzią ministra zdrowia Adama Niedzielskiego osoby prowadzące profil lekarzy w mediach społecznościowych napisały: „A o innych celebrytach pan minister zapomniał? Oto poczet tych, którzy też dostali szczepionkę poza kolejnością i wcale nie ma tam Jandy”. Do komentarza dodano również grafikę przedstawiającą 18 polityków.

Na ten wpis szybko zareagował między innymi Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości. „Wstyd, że organizacja zrzeszająca chirurgów powiela dementowane i zweryfikowane jako fałszywe informacje” – ocenił Kaleta. Dodał, że wpis lekarzy „narusza dobra osobiste zarówno jego, jak i pozostałych osób umieszczonych na grafice, dlatego stanowczo żąda usunięcia wpisu i publicznych przeprosin”. Te jednak się nie pojawiały, a wymiana zdań wiceministra i Porozumienia Chirurgów bardzo szybko zaczęła krążyć w sieci.

Zobacz także -> Skuteczność szczepionki Pfizera. Izrael pokazał dane

Wtedy do dyskusji włączył się m.in. portal demagog.org badający prawdziwość rozpowszechnianych w internecie informacji. Jego przedstawiciele podkreślili, że fałszywe doniesienia o szczepieniu polityków były już kilkukrotnie dementowane.

„Resort zdrowia przekazał nam, że jak dotąd nie został zaszczepiony jeszcze żaden z członków Rady Ministrów poza Waldemarem Kraską, który jest lekarzem” – zaznaczono. Na pytanie, „czy politycy Solidarnej Polski zostali zaszczepieni poza kolejnością” odpowiedziano więc: „Nie. To fake news”.

Czekamy na odpowiedź Porozumienia Chirurgów

Piecha o zbliżającym się luzowaniu obostrzeń. Które branże ruszą?

– Społeczeństwo jest bardzo zmęczone i sądzę, że pewne luzowania będą musiały nastąpić. Zawsze to będzie przede wszystkim kwestia systemu edukacji,...

zobacz więcej

Porozumienie Chirurgów Skalpel to ogólnopolskie zrzeszenie lekarzy specjalistów oraz lekarzy w trakcie specjalizacji w dziedzinach medycyny zabiegowej. Przewodniczącą zarządu stowarzyszenia jest Katarzyna Pikulska, członkami zarządu Piotr Polnik, Daniel Łuszczewski, Simone Ziemka, skarbnikiem Łukasz Talarek, sekretarzem Magdalena Chrostowska, a prezesem ds. operacyjnych Krzysztof Hałabuz.

W mailu przesłanym do stowarzyszenia zwróciliśmy się z pytaniem, czy Porozumienie Chirurgów posiada dowody świadczące o tym, że politycy Solidarnej Polski szczepili się na COVID-19 poza kolejnością? Interesowało nas również, czy twitterowy profil „Porozumienie Chirurgów" napewno prowadzą osoby należące do „Porozumienia Chirurgów Skalpel”. Do czasu publikacji tego artykułu nie otrzymaliśmy jednak odpowiedzi na nasze pytania. Gdy tylko otrzymamy ich stanowisko w tej sprawie, poinformujemy o tym na naszym portalu.

Moderatorzy twitterowego konta lekarzy usunęli już jednak grafikę przedstawiającą polityków oraz wpisy atakujące znanych ministrów i posłów Zjednoczonej Prawicy. Z sieci zniknęła również ich polemika z internautami oraz administratorami portalu demagog.org - obalającymi krążące w sieci fake newsy.

Zobacz także -> Arktyczne mrozy wrócą

Zamiast tego pojawił się zupełnie nowy wpis. „W związku powieleniem przez nas niepotwierdzonej informacji o zaszczepieniu znanych polityków przeciwko COVID-19 informujemy, że sprawa została wyjaśniona i źródło, z którego korzystaliśmy, okazało się niewiarygodne za co przepraszamy osoby mogące poczuć się za pokrzywdzone” – napisano.

źródło:
Zobacz więcej