RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polska zrezygnowała z dodatkowych szczepionek? Premier: Kolejne fake newsy

Do końca 2021 r. Polska ma zapewnione 85 mln dawek szczepionki (fot. Krystian Maj/KPRM)
Do końca 2021 r. Polska ma zapewnione 85 mln dawek szczepionki (fot. Krystian Maj/KPRM)

Kolejne fake news, które dementujemy; Polska kupiła 85 mln dawek szczepionki przeciw COVID w ramach unijnych mechanizmów; teraz czekamy na dostawę – podkreślił premier Mateusz Morawiecki we wpisie w mediach społecznościowych.

Rząd będzie szukał szczepionki poza UE? Chcą tego prawie wszystkie partie w Sejmie

– Poza Konfederacją wszyscy stawiamy sobie ten sam cel, czyli sprawne zaszczepienie jak największej części populacji w naszym kraju, bo to jest...

zobacz więcej

Szef rządu do wpisu, który zamieścił na Facebooku, dołączył grafikę, na której podkreślono, że „Polska zakupiła 85 mln dawek – zakontraktowana liczba pozwoli zaszczepić nawet 50 mln pacjentów. Tempo szczepień zależy od dostaw kolejnych dawek”.

To odpowiedź, jak wskazał Morawiecki, na fake news, że Polska zrezygnowała z zamówienia dodatkowych dawek szczepionki na COVID–19.

Morawiecki dołączył też link do komunikatu na stronie gov.pl, w którym wskazano, że do końca 2021 r. Polska ma zapewnione 85 mln dawek szczepionki.

Zobacz także: Po drugiej dawce szczepionki nie będzie kwarantanny po kontakcie z zakażonym 

„Polska wykorzystuje wszystkie dawki szczepionki, które do nas docierają. To, jak szybko będzie przebiegał proces szczepień, zależy przede wszystkim od dostępności szczepionek i jej dostaw, które gwarantuje producent. W ramach przygotowanego przez nas systemu moglibyśmy wykonywać znacznie więcej szczepień. Problemem jest dostępność dawek, z czym borykają się wszystkie państwa Unii Europejskiej. Łącznie Polska zamówiła 85 mln dawek szczepionki – z czego 25 mln z puli dawek dodatkowych” – wskazano w komunikacie.

Kolejne #fakenews, które dementujemy����! Polska kupiła 85 milionów dawek szczepionki w ramach unijnych mechanizmów....

Opublikowany przez Mateusz Morawiecki Środa, 27 stycznia 2021

Furtka w przepisach do nauki w szkołach. Minister Czarnek podał dane

Ministerstwo Edukacji sprawdza, jak wykorzystywany jest przepis dający możliwości organizacji nauki w szkołach dla starszych uczniów, którzy nie...

zobacz więcej

„Początkowo zamówiliśmy 60 mln dawek szczepionki na podstawie umów z firmami: Astra Zeneca, J&J, Moderna, Pfizer/BioNTech (pierwsza umowa), CureVac. Następnie skorzystaliśmy z puli dawek dodatkowych Pfizer/BioNTech w ramach zamówienia z 29 grudnia 2020 r., jak i w ramach drugiej umowy z firmą Pfizer/BioNtech, której zawarcie Komisja Europejska ogłosiła 6 stycznia 2021 r. W ramach dodatkowych umów zamówiliśmy kolejne 25 mln dawek szczepionek. Zgodnie z zobowiązaniami producenta, szczepionki będą dostarczane od II kwartału 2021 r. (z określoną liczbą dostaw w ujęciu na każdy kwartał)” – czytamy w komunikacie.

Dodano w nim, że ze względu na dostawy dopiero na przełomie 2021 i 2022 r. Polska nie potrzebowała kolejnych dawek szczepionki firm Moderna i Pfizer. „To zamówienie nie zmieniłoby nic w procesie szczepień populacyjnych w 2021 r.” – napisano.

Zobacz także: Te antybiotyki nie działają na COVID-19 

W komunikacie zwrócono też uwagę, że wszystkie kraje Unii Europejskiej zmagają się ze zbyt dużym zapotrzebowaniem na szczepionki w porównaniu do ich obecnej dostępności. „Ten problem dotyczy również Polski. Przygotowany przez Polskę proces szczepień w ramach Narodowego Programu Szczepień umożliwia znacznie szybsze szczepienia, niż ma to obecnie miejsce” – zapewniono.

Ponad 5 tys. punktów szczepień w Polsce


Przypomniano, że w Polsce funkcjonuje ponad 5 tys. punktów szczepień. „Gdyby nie występowały problemy z dostępnością oraz dostawą szczepionek, do końca marca moglibyśmy zaszczepić ok. 11 mln osób” – wskazano w komunikacie.

źródło:

Zobacz więcej